Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Tanrını varlığını tartışmak. Gereksiz değil mi? Bilimin toplumsal olması şart değil mi?

2
Hasan Yeşildal 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilimin evrenselliği ile tamrının varlığını tartışma ne açıdan korele ele alınmış belli değil. Teorik olarak metodolojileri farklı iki disiplin olan teoloji ve bilimi aynı olmaları gerektiği yargısı ile değerlendirme hatası var sanırım.

Disiplinler belli konularda uzmanlaşma yöntemiyle veri ürettikleri için, onları kendi alanları dışındaki konuları ortaya koyarak yetersiz görmek metodolojik bir yanlış olacaktır.

Sadece teolojik konular değil, felsefi bir çok konu da aynı şekilde özneldir. Hatta kültürel sanatsal konular bile genel olarak böyledir. Bütün disiplinlerin bilim disiplini gibi olmasını beklemek değil, her disiplinin doğasını anlamaya yönelmeliyiz.

Diğer yandan tamrının varlığını tartışmak neden evrensel olmasın sorusu da var ironik olarak. Nasıl bilimsel veriler insan faktörüne bağlı efektif olarak yüzde yüz evrensel olamıyorsa, teolojik konular da böyle aslında. Bu açıdan tartışmanın gerekliliğini KONU DEĞİL, disipline yaklaşım biçimi - bakış açısı belirliyor. Bu açıdan tamrının varlığını tartışmak, fikir üretimini kavramsallıştırmayı besleyen bir yapıda olduğu sürece gayet gereklidir. Neden bir bariyer ile yaklaşıp yargılarımızla ele alıyoruz ki konuları.

Sanırım konunun kendisi değil, bizim bakış açımız belirliyor bir çok şeyi.

174 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Tanrı'nın varlığı da bilim de bireysel olabilecek konular. Bilim kişisel bir meraktan doğabilir ve topluma hizmet etmek zorunda değildir. Bu ayrımı temel bilimler ve uygulamalı bilimler olarak da görüyoruz. Tanrı ise insanın ölümü açıklayamaması, doğayı kontrol edememesi gibi durumlarda getirebileceği bir açıklama olabilir.

Ama düşünceniz yersiz değil çünkü insanın organizasyonu ile din ve bilimsel gelişmeler hepsi iç içe olmuştur. Bazı icatları belli bir sermaye birikimi seviyesinden önce yapamazsınız veya yapsanız bile, kullanım alanı bulamazsınız. Nüfus yoğunluğu ve gıda teknolojisi önemli bir faktör. Organize din olmadan insanlar yaklaşık 200-300 bin yıl avcı-toplayıcılıkla uğraştılar. Uygarlığın adeta "patlama" yapması, son 10-12 bin yılda, organize dinlerle paralel gerçekleşti. Din, bir sebep değil, yan ürün veya katalizör gibi düşünülebilir - özellikle tarım toplumlarında. Birleştirici, ilkel sermaye birikimini kolaylaştırıcı yanı yadsınamaz.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Timsahlar kolaydır. Seni öldürmeye ve yemeye çalışırlar. Asıl zor olan insanlardır. Bazıları önce arkadaşınmış gibi davranırlar...”
Steve Irwin