Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Tanrı kendini daha iyi bir hale getirebilir mi?

Eğer getirebiliyorsa eski halinden daha iyi olur ve kusursuz bir tanrı için bu imkansızdır fakat daha iyi hale getiremiyorsa bu onun sonsuz güçlü olmadığını gösterir.

4
170 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Bu duruma omnipotent paradoksu denir. Omnipotent kelimesinin karşılığını ''her şeye gücü yeten, her şeye muktedir'' olarak düşünebiliriz. Bu paradoksa göre ise omnipotent bir tanrı kelimenin tanımı itibariyle mantıksızdır ve bundan dolayı Tanrı her şeye gücü yeten bir varlık olamaz.

Bu paradoksa cevap olarak teologlar omnipotent tanımının yanlış anlaşıldığını, omnipotentliğin istediğin her şeyi yapabilmek değil tanrının doğasına uygun olarak mümkün olabilecek her şeyi yapmasıdır. Bu görüşe göre tanrı mantıksal saçmalıkları gerçekleştiremez. İncilde de bu görüşü destekleyen ''Tanrının yalan söylemesi imkansızdır.''

Bunun dışında bir diğer güçlü argüman da meşhur filozof Harry Frankfurt'dan gelir. Frankfurt'a göre tanrı kaldıramayacağı bir taşı yarattıktan sonra bu taşı kaldırabilir çünkü zaten tanrının kaldıramayacağı bir taş yaratması tanrı kavramıyla çelişir. Eğer tanrı kaldıramayacağı bu taşı yaratabiliyorsa, ki bu tanrı tanımıyla çelişkili olur, o zaman bir diğer çelişki olan kaldıramayacağı taşı da kaldırabilir.

Fakat bu cevaplara rağmen omnipotent paradoksu hala geçerli bir paradokstur.

300 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
5

Bu her şeye kadirlik paradoksu ile ilgili Öncül Analitik Felsefe Dergisinin ilgili yazısını okuyun. Bu konuyu tüm detayları ile ele alır .

https://onculanalitikfelsefe.com/mutlak-kudret-argumani-mehmet-mirioglu/

Ayrıca Eğer Bu din felsefesi konusuna ilgi duyuyorsanız , makalenin yazarı Mehmet Beyin kitaplarını alın derim.

Türkiyede bulabileceğiniz en iyi Türkçe Ateizim savunusudur. Tanrı Yanılgısı , İnancın Sonu vs gibi kitaplarla kesinlikle kıyaslanmaz . İnanın bana neredeyse bütün Türkçe Ateizim savunularını okudum en iyisi bu.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kitaplar

Tarihte bir çok tanrı, tanrıçalar var olduğu iddia edilmiştir. Çoklu tanrılardan günümüze tekli tanrıya geçiş yapılmıştır. Fakat tanrı, tanrıça, allah, god, zeus vb olmadığı için bu soru anlamsızdır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Tanrılar Tanrılar

Soruyu soran "tanrı" kelimesi ile "kendisini", "daha", "iyi", "bir", "hale" ve "getirmek" ifadelerini bir arada kullanmışsa cevap alabilmesi için hangi tanrıdan sorduğunu da belirtmesi gerekir. Diğer türlü bu soruya kim cevap verebilir?

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. wikipedia şahıs "tanrı" başlığında sorduğu soruda hangisinden bahsettiğini belirtmemiş, pek çok tanrıça da var.
  2. wikipedia şahıs "tanrı" başlığında sorduğu soruda hangisinden bahsettiğini belirtmemiş, pek çok tanrı var.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Nihayet bir kadının bilim alanında kariyer yapması, bir ponpon kız olması kadar kabul edilir hale gelmiştir.”
Myra Barker