Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Tanımlara ihtiyacımız olsa da, sizce "yapay" kelimesini "doğal olmayan" anlamında kullanmak ne kadar doğru?

İnsan beyni de evrimin bir ürünü olduğuna göre, bunun sonucu olarak çevreye hükmetmii olmak bize neden evrene karşı diğer canlılardan daha sorumlu hissettirmeli? Doğayı vahşice yok etmeyi savunmuyorum, bunun "doğal olmadığını" savunmak yerine "öz farkındalık sahibi canlılar olarak ilkel bir davranış" olduğunu düşünüyorum. Ne diyorsunuz?
171 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Yapay kelimesinin kökeni "el becerisi ile yapılan" anlamındadır her dilde. Doğanın aktiviteleri ile değil insan elinin marifetiyle yapılmış olan. Yontma taşı insan elleriyle değil doğa yapıyor olsaydı suyla, rüzgarla yavaş yavaş aşındıracak ve muhtemelen asla çok sivri, çok kesici, yaralayıcı bir alete dönüşmeyecekti. Insan hem bu süreci hızlandırıyor hem de doğada kendiliğinden asla oluşmayacak bir biçim veriyor.

Sanırım insan beyni de öyle ya da böyle doğa tarafından üretildi, çok korunmasız bir canlı olarak doğadaki av-avcı ilişkisi insan beynini sanal gerçeklikler yaratabilecek, ihtimalleri düşünebilecek, olumlu ve olumsuz sonuçları öngörebilecek bir beyne sahip olmaya itti, bu durumda bu da doğanın ürettiği bir canlı ve ürettikleri de doğaya ait olmalıdır diyorsunuz. Ama yukarıda da dediğim gibi doğa ürettiklerinin çok uzun bir süreçte, bir tasarım ve öngörü olmadan üretirken insan daha hızlı ve tasarlayarak hatta bazen olumsuz sonuçlarını öngördüğü halde yine de yapabiliyor ve yanlış da olsa yapmaya devam edebiliyor. Bence bu sebeple doğal olandan farklılaşıyor ve insan eliyle üretilen için de doğaldır diyemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close