Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Salih Tanrıverdi
Üye
0

Suyun donma noktası, kaynamada olduğu gibi yine basınca mı bağlıdır?

Suyun kaynama derecesi basınca bağlıdır ve deniz seviyesinden her 250-300 metre yükseldikçe kaynama noktası 1 derece düşer. Peki suyun donma noktası da basınca mı bağlıdır? Bu durumda deniz seviyesinden kaç metre yükseldikçe ne kadar değişir?
853 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Kerem Güngör
Bu konuda ilgiliyim

Bütün maddeler için geçerli olduğu gibi suyun hangi halde bulunacağı sıcaklık ve basınca bağlıdır. Kaynama noktasına etki eden basınç donma noktası üzerinde de etkilidir.

Tipik bir faz diyagramı ve suyun faz diyagramı
Tipik bir faz diyagramı ve suyun faz diyagramı
BYJU'S Learning
Suyun Faz Diyagramı
Suyun Faz Diyagramı
BYJU'S Learning

Faz diyagramları bize ilgili maddenin hangi sıcaklık ve basınç altında hangi halde bulunacağını gösterir. Yatay eksen sıcaklığı ve dikey eksen basıncı gösterir. Görselde "Triple point" olarak adlandırılan bölgede su öyle bir basınç ve sıcaklık değerindedir ki katı, sıvı ve gaz hali birbiriyle dengededir. "Triple point" noktasının sıcaklık değeri olan 0.0075 °C'nin altındaki sıcaklık değerleri için konuşursak, basınç 4.58 mmHg değerine kadar artırıldığında donma noktası yükselir. Bu değerlerden yüksek sıcaklık ve basınç şartlarında ise basınç artırıldığında donma noktası düşer. Eğrideki bu kırılmayı görselden görebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

130 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Admin. General Data Protection Regulation(Gdpr) Guidelines Byju's. (16 Mart 2021). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2023. Alındığı Yer: BYJUS | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close