Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sürü bağışıklığı neden önemli?Aşılar sadece bireysel korumayı sağladığı halde (ki bu da şüpheli)neden aşı olmak tercih değil de zorunluluğa dönüşüyor?

143 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Asaf Kaya
Popüler bilim okuru.

Merhaba. Öncelikle aşıların bireysel korumayı sağladığı şüpheli değildir, üzerine sayısız bilimsel araştırma yapılmış, sayısız araştırma da aynı doğrultuda sonuç vermiştir. Hastaneye yatış oranları verileri incelendiğinde bile bu çok net görülmektedir. Fakat insanların genelde yanıldığı nokta çevresinde gördüklerini bilimsel genellemeler için kullanması oluyor. Çevrenizde aşılı olduğu halde hastalığı ağır atlatmış, hastaneye yatmış, hatta vefat etmiş insanlar bile olabilir. Bu durum aşıların sonsuz kudretli bir kalkan olmamasından kaynaklıdır. Fakat yine de bir topluluk incelendiğinde sonuçlar çok net ortaya çıkacaktır.

Gelelim sürü bağışıklığı neden önemli sorusuna: Aşılanan insanların büyük bir çoğunluğu söz konusu virüs ile karşılaştığında vücutları karşı koymaya hazır olduğu için ya hastalanmıyorlar, ya da çoğunlukla çok hafif atlatıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu insanlar hastalığı yayma konusunda da yetersiz kalıyorlar. Bir toplumun çoğunluğunun bu çeşit bir korumaya sahip olması, hastalığın yayılışını zorlaştırmaktadır. Karşılaştığı insanlardan başkalarına bulaşma oranı hızla düşen virüs, toplumda yavaş yavaş yok olmaktadır. Belirli bir çoğunluk bağışıklığa ulaştığında ise virüsün artık o toplum içinde "salgın" haline gelmesi olanaksız olmaktadır. Bu duruma da sürü bağışıklığı denir.

Keşke herkes gerekli bilimsel bilince sahip olabilse de aşı olmanın tercih olarak kalması mümkün olsa. Ama toplumda ısrarla aşılanmayan kişilerin varlığı hastalığın yayılmasını önlememize engel oluyor. Aşı olmayı reddeden kişiler kendi sağlıkları bir yana, toplumun tüm bireylerinin sağlıklarını tehdit ediyorlar. Dolayısıyla birçok hükûmet bulaştırmaları önlemek amacıyla özellikle kapalı alanlarda aşısız bireylere kısıtlamalar getiriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Mayo Clinic. Herd Immunity And Covid-19 (Coronavirus): What You Need To Know. (28 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 2 Eylül 2021. Alındığı Yer: Mayo Clinic | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close