Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Superman’in güçleri gerçek dünyada ne kadar gerçek olabilir?

Superman serisinin “Çelik Adam” isimli filminde Superman’in nasıl doğduğunu ve dünyaya nasıl geldiğini gösterdiler. Superman’in babasının holografik bilinci ona dünyadaki yer çekiminin, güneşin ve diğer bazı etkenlerin kahramanımıza malum güçleri verdiğini anlattığı bir sahne var. Bu konunum bilimine bir bakış atsak?
435 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
213K UP
Astrofizik meraklısı...

Atalım.

Dünyanın kütleçekim ivmesi 9,81m/s2 dir. Yani yüzeyde bulunan bir insanın kütlesini bu ivme ile çarparsanız, o kişiye etki eden çekim kuvvetini buluruz. Formül şu şekilde;

Kütle çekim kuvveti = Kütle × Yerçekimi ivmesi

Tüm Reklamları Kapat

Kütle çekim kuvveti = 75 kg × 9,81 m/s²

Kütle çekim kuvveti ≈ 735,75 N

Sonuç olarak, 75 kg olan bir insanın yeryüzünde etki eden kütle çekim kuvveti yaklaşık olarak 735,75 N'dir.

Başka gezegen aramadan, elimizde olan bilgilerle devam edersek, Ay'a gittiğimizi varsayalım. Ay'ın yerçekimi ivmesi 1,62/ms2 dir. Formüle edelim.

Tüm Reklamları Kapat

Kütle çekim kuvveti = 75 kg × 1,62 m/s²

Kütle çekim kuvveti ≈ 121,5 N

Ay yüzeyinde, 75 kg ağırlığa sahip bir insana etki eden yerçekimi kuvveti 121,5 N'dur.

Bizler dünya üzerinde evrimleştiğimiz için, tüm kaslarımız ve hareketlerimiz, dünyanın kütleçekimine karşı koyacak şekilde gelişmiştir. Doğal olarak Ay'a gidersek, Ay'da evrimleşmiş birinin asla ulaşamayacağı bir kas gücüne sahip olmuş oluruz. Metrelerce zıplayabilir, çok yüksekten yara almadan atlayabilirsiniz ve Ay'da evrimleşmiş birine nazaran çok hızlı hareket edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi Superman'ın aslında biraz da olsa gerçeklik payı vardır ama hikayede bu gerçekliği çok daha fazla abartarak işledikleri için, Superman, bilimkurgudan öte fantastik bir hal almıştır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close