Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hk Jak
Üye
0

Suda Çözünen Bileşiklerin Hepsi İyonların'a ayrışır mı?

Suda Çözünen Bileşiklerin Hepsi İyonların'a ayrışır mı?
456 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alaattin Bektemur
Kimya Lisans Öğrencisiyim

Merhaba. Hayır, suda çözünen her bileşik iyonlarına ayrışmaz. Buna verebileceğimiz en güzel örnek çay veya suya karıştırdığımız şeker (sakkaroz) olacaktır. Şeker suda çözünmesine rağmen iyonlarına ayrışmaz ve şekerli su elektriği iletmez (suyun otoiyonizasyonu gibi istisnai durumlar hariç tutulursa).

''İyonlarına ayrışmıyor ise nasıl çözünüyor?'' gibi doğal bir soru doğabilir. Bunu açıklamadan önce ''polar'' molekülleri hatırlamakta fayda var. Yük dağılımının simetrik olmadığı ve dolayısıyla üzerinde pozitif/negatif yük yoğunlukları oluşan moleküllere polar molekül denir. Yük yoğunluklarının nerede olacağı elektronegativite ile alakalı bir durumdur. Üzerinde +,- kutuplar olduğundan polar molekülleri zihnimizde bir mıknatıs gibi tezahür edebiliriz. Örneğimizdeki su (H2O) molekülü polar bir moleküldür. Hidrojenler kısmi pozitif yük yoğunluğuna sahipken, Oksijen kısmi negatif yük yoğunluğuna sahiptir. Şeker yani sakkaroz molekülümüzde ise (C12H22O11 ) yine aynı şekilde Hidrojenler pozitif, oksijenler negatif yük yoğunlukludur. Dolayısıyla tıpkı bir mıknatıs gibi iki molekülde de pozitif yüklü olan Hidrojenler, diğer moleküldeki negatif yüklü Oksijenler ile birbirlerine çekim kuvveti uygularlar. Su ile şeker arasındaki bu çekim kuvveti sakkaroz moleküllerinin kendi aralarında uyguladıkları kuvvetten daha güçlüdür ve birbirlerinden ayrılmalarına sebebiyet verir. İşte tam da bu olay yaşandığında çayınızı karıştırmayı bırakır ve içmeye başlarsınız :) Saygılar.

[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. ACS. Sugar Is A Polar Molecule. Alındığı Tarih: 5 Şubat 2023. Alındığı Yer: elhekieabhbkpmcefcoobjddigjcaadp | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close