Sorulara Dön
4
Beslenme, Spor & Diyet

Su orucu (water fasting) faydalı mıdır?

Su orucu hakkında daha doğru ve fazla bilgi edinmek istiyorum, 7 gün boyunca su orucu tuttum. Bunu her ay yaparsam vücudum zarar görür mü?

3
1,375 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba, su orucundan ziyade ilk önce beslenme hakkında bilgi vermek, beslenme ve diyet nedir bunun idrakına varmak daha doğru olacaktır.

İnsalar fenotip özellikler açısından farklılık gösterirler. Boy, kilo, aktivite, algılama, güç, dayanıklılık, yemek tercihleri vb. bunları göz önunde bulundurarak, bireye özel kan değer bilgileri, kültür değerleri ve psikolojik amaçları tek tek kontrol edilmelidir.

Beslenme genel bir program değil tamamen kişiye özgün yazılmalıdır. Sağlığın iyileştirilmesi, kompleks ve kronik hastalıkları denetlenmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması gerekir.

Anlayacağımız şekilde; kendi uyruğumuzca araştırdığımız, internette bulunan (hazır diyetler) hem sosyolojik hem psikolojik şekilde bizi kötu etkiler. Beslenme özel bir şekilde hazırlanmalı kişiye uygun olmalıdır.

Su orucu hakkında bilgilerimiz ise; Yapılan çalışmalarda bazı katılımcılardan öznel bilgiler alındığında, 2-4. günlerde açlık, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı gibi belirtiler gözükmüştür.

Ayrıca gün içerisinde sadece 'su' tüketiminden ziyade, ek gıda beslenmelerine ilave edilmiştir.

Oruç boyunca çeşitli deneyimler mevcuttur. Oruc süresi boyunca kaybettiğimiz kilolarımız, beslenme düzenine geçiş yaptığımızda hızla tekrar geri dönecektir.

Kendimizi hiç bir şekilde kısıtlamadan, sağlıklı beslenme nedir!? bunu öğrenmeye çalışalım..

2.kaynağı URL sebebiyle ekleyemedim..

1,319 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Effects Of Complete Water Fasting. (08 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 08 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Su orucu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Merhabalar, Intermittent fasting, keto, karnivor vs. birçok diyetle tecrübesi olan ve 72 saat su orucu tutmuş, kendi biyolojisiyle çok çeşitli alanlarda deneyler yapmayı seven birisi olarak yazıyorum:

Eğer su orucunuzu 24 saat ve üzeri tutacaksanız elektrolit dengenizi korumanız önemlidir, bu sebeple çoğu kaynaklarda 5g sodyum 3g potasyum ve en az 500mg magnezyum desteği almanız önerilir.

Elektrolitler oruç tutarken uyku veriminizi de korumanızı sağlayacaktır bu sebeple de önemlidir. Bu tarz uzun süreli oruçlarda idrarınız şeffaf olmayacak kadar su içmeniz fazla elektrolit kaybını önleyecektir. Ayrıca ağır sporlar yerine yürüyüş, yoga gibi hafif egzersizleri tercih etmeniz sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Bu gibi uzun süren oruçları açarken dikkatli ve yavaş olunmalıdır: kemik suyu, kolajen, sağlıklı yağlar(zeytin yağı, hindistan cevizi yağı) ve bağırsağınızı yormayacak meyve(avokado, zeytin) ve toprak üstünde yetişen sebzeler gibi gıdalarla açmanız ve bunları iyi çiğnemeniz, uzun süredir çalışmayan bağırsaklarınıza yeniden sindirime alışmaları için zaman tanıyacaktır. Et olarak tavuk, balık(ton gibi derin sularda yetişen balıklar hariç), hindi veya yumuşak etler oruç açıldıktan bir süre sonra iyi çiğnenerek tüketilebilir. Bu gibi uzun oruçları açtıktan 6 saat sonra tekrar eskisi gibi beslenebilirsiniz.

Onun haricinde vücudunuzun mevcut olarak alıştığı bir yemek düzeni olduğundan 20-4(20 saat aç 4 saat tok) veya 18-6 oruçlara geçmeden önce 14-10 uygulamak daha güvenli olacaktır.

Başlangıç için yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi bırakıp ve uyandıktan 3-4 saat sonra yemek yemeye başlamanın uyum süreci açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Bunun haricinde şeker ve abur cubur gibi insülin seviyenizi fazla oynatan gıdalar yerine glisemik indeksi düşük gıdaları ve sağlıklı yağları tercih ederseniz oruç tutmanız daha kolay olacaktır.

Su orucu tutarken bazı insanlar kahve ve çay içmenin kalorisiz olduğundan sorun çıkarmayacağını belirtmektedir. Fakat bu gıdalar sindirim sisteminizi her ne kadar uyarmasa da karaciğerinizin çalışmasına sebep oluyor. Şahsen ben sadece su içmeyi tercih ediyorum(ve uzun oruçlarda yukarıda belirttiğim elektrolitler)

Bu arada kafein bağımlısı insanlar "sadece su" orucuna adapte olmakta biraz zorluk çekebiliyor, bu sebeple 14-10 gibi daha hafif bir programla başlamalarını tavsiye ederim. Uzun süreli oruçlarda en çok zorlayan nokta genelde vücut glikojen depolarını boşaltıp yağ yakma sürecine girdiğinde oluyor buna "keto flu" yani keto gribi deniyor. Eğer elektrolit alımınıza dikkat ederseniz bu geçişte hiçbir sorun yaşamazsınız.

İleri okuma için kaynaklardaki linkleri ve dahasını google translate'e doğrudan link olarak yapıştırıp türkçeye çevirerek okuyabilirsiniz.

593 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Orijinal Soru: Uzun süreli (3-7-10-21 gün) su orucu hakkında bilimsel veriler var mı acaba. Vücutta ne gibi değişimler meydan geliyor?

Yeme süresinin kısıtlanıp su tüketiminin normal devam ettiği diyete intermitteng fasting deniyor.Geçtiğimiz senelerde otofajiyle nobeli getiren bir çalışma ds buraya vurgu yapmıştı. 10-12 saatlik açlıklarla beraber su tüketiminin vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu kanısındalar.Diyet programı olarak baktığımızda açlık süresini uzun tutmak aynı zamanda karaciğer glikojenini tüketeceğinden sağlık açısından kıymetlidir.aynı zamanda açlıkta salgılanımı artan hormon mhtluluğu da sağlar.Bünyenizi en iyi siz biliyorsunuz fakat diyet uygulamadan önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederim :))

1,155 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın