Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tehmez Muradov
Üye
16

Su aygırı sütü neden pembedir?

828 görüntülenme
Su aygırı sütü neden pembedir?
Su aygırı sütü neden pembedir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Doğaç Çağdaş Çelebi
Konuyu araştırdım

Su aygırları sütü, diğer memelilerin sütlerinden farklı olarak pembe veya kırmızı renklidir. Bu renk, sütte bulunan bir pigment olan "porfyrin"den kaynaklanır.

Porfyrinler, hemoglobinin (kan pigmenti) yapı taşlarından biridir ve hücrelerin enerji üretimi için gereklidir. Su aygırlarının vücutlarında, porfyrinler özellikle kemik iliğinde üretilir ve kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar.

Su aygırları sütü, annelerinin vücutlarında ürettikleri porfyrinlerin süt bezlerine geçmesi sonucu pembe renk alır. Bu renk, su aygırlarının sütünü emen yavruları çevrede daha rahat tanımasına ve yavru su aygırlarının annelerinin meme uçlarını daha iyi görebilmelerine yardımcı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, su aygırları sütünün pembe renkli olmasının, sütün antiseptik özelliklerini artırabileceği de düşünülmektedir. Porfyrinlerin, bakteri ve diğer patojenlerle savaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir, bu nedenle pembe renkli süt, yavru su aygırlarını enfeksiyonlardan korumak için ek bir koruma sağlayabilir.

Sonuç olarak, su aygırları sütü pembe renkli olduğu için içinde bulunan porfyrin pigmentinden kaynaklanır ve bu renk, yavru su aygırlarının annelerinin meme uçlarını daha iyi görebilmesine ve sütün antiseptik özelliklerini artırmasına yardımcı olabilir.

Kaynaklar

 1. LWW. (2016). Seminal Biomarkers For The Evaluation Of Male Infertility : Asian Journal Of Andrology. Asian Journal of Andrology. doi: 10.4103/1008-682X.175781. | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close