Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Şu an içinde bulunduğumuz an (zaman) en son (en güncel) an mıdır?

Yani bir diğer deyişle, uzay zaman içinde sadece kendimize ayrılmış bir dönem içinde mi yaşıyoruz, yoksa hakikaten de biz en son muyuz? Buna bağlı olarak zamanda yolculuk teorik olarak mümkün müdür?
513 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

İçinde bulunduğumuz şartları referans alarak, evrensel zaman için tanım yapamayız. Evren saati ile bütün insanlık, bir kaç saniyedir vardır yaklaşık olarak. Bizim hissettiğimiz zaman algısı dışında, fizik evrene ait zaman açısından önce-şimdi-sonra gibi ayrımlar söz konusu değildir. Bu sanal bir ayrımdır. Bu yüzden şimdi, tamamen bize göre güncel bir an'ı ifade etmektedir. 3+1 boyut altında varlığını sürdüren her varlık için zaman boyutu etkin-faaldir. Oysa mekanda HIZ ın artması bile bu şimdi-AN'ı doğrudan değiştirmektedir. Yüksek hızlarda (ışık hızına yaklaştıkça) kişinin ŞİMDİsi, hareketsiz insanların şimdisinden hızla ayrışacaktır. Hızlanan kişi, zamanın çok küçük bir miktarı SONRAsına gidecektir. Ve bu teknik-teorik olarak gayet mümkündür yeterli hıza ulaşılabilirse. (Uzun süre uzayda kalan astronotlar zamanın çok küçük miktarlarında zamanda sonraya gitmekte kütleçekimden uzaklaştıkları ve belli bir hızda kaldıkları için) Sadece hız tek başına zamanda yolculuk demek, sadece kütleçekim etkisinden uzaklaşmak da zamanda yolculuk demek, ancak bu yolculuk, kütleçekim etkisinde kalmaya devam edenlere göre dir. Rölativite, zamanın konuma hıza göre değişkenliğini açıklar zaten. Tek bir şimdi bile yoktur aslında. Ancak benzer şartlarda bulunanların şimdi leri o kadar yakındır ki, aynı an da yaşadıklarını düşünürler.

Zamanda yolculuk gayet mümkün ise, bir miktar zamanda ileri giden biri, bizim şartlarımıza göre SONRAyı yaşayabilmektedir. Bu durumda bizim içinde bulunduğumuz ve birbirine yakın olan AN, zamanda ileri gitmiş kişi için GEÇMİŞ olmaktadır. Soruda geçen bize ayrılmış bir dönem değil de, bizim içinde bulunduğumuz şartlara ait zamanı yaşıyoruz evet. Daha büyük bir gezegene gitsek, dünyadaki kişilere göre zaman daha yavaş geçecektir. Yani oradaki şartların zamanını yaşayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

221 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cogito Cogito
Bilim Tarihi Öğrencisi

Soruna yanıt veren arkadaş çok güzel açıklamış. Ancak daha da kapsamlı bir açıklamayı incelemek istersen, ünlü fizikçi Stephen Hawking'in Deha isimli belgesel serisinin içerisinde yer alan 'Zamanda Yolculuk Mümkün Müdür?' isimli bölümünü izlmeni öneririm. Kendisi bu belgesellerde fizikle veya matematikle uğraşmayan insanlarla birlikte herkesin kafasını kurcalayan sorulara cevap veriyor.

Sorunla ilgili bölüm ise işte burada: https://www.youtube.com/watch?v=DOjPeOsIu28

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close