Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mücahid Köse
Üye
7

Su altında yaşayan bir tür, teknoloji geliştirebilecek kadar zeki olacak şekilde evrimleşebilir mi?

Örnek olarak su altında 200 metre kadar derinliğe inebilen, oldukça zeki ve sosyal hayvanlar olan yunuslar; kara ortamında da yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilecek ve hareket edebilecek şekilde (ayak-bacak ve el-kol gibi uzuvlar edinerek) evrimleşmiş olsaydı, mevcut zekaları alet yapıp kullanmalarına ve geliştirmelerine izin verir miydi?
290 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Sorunuzun devamında, yunusların karaya çıkarak zeki varlıklar olabilme ihtimalini sormuşsunuz. Bence şunun üzerinde durmalıyız, zeki olabilmek ve medeniyet kurabilmek için karaya çıkmak şart mı?

Deniz memelileri haricinde, zeki deniz canlıları da mevcut, en iyi örnek ahtapotlar (sorun çözebilirler, alet kullanabilirler v.s.), hatta bizlerin ellerini kullanmasından daha becerikli vantuzlu kolları da var (teknoloji geliştirme ve alet kullanmada koordinasyon becerisi yüksek elleri bir kenara koyamayız).

Tüm Reklamları Kapat

Benim kişisel fikrim; canlıların medeniyet kurabilmek için karaya çıkmaları, olmaz ise olmaz bir durum değildir. Kim bilir! Belki başka gezegende medeniyet kurabilmeyi başarmış olanlar, deniz canlılarıdır. [1]

Kaynaklar

  1. Gastro Eko. Dünyanın En Zeki 7 Hayvanı. (20 Nisan 2023). Alındığı Tarih: 19 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Gastro Eko | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
İlkay Bektaş
Konu hakkında bilgi sahibiyim

Bunu kesin olarak bilebilmek mümkün değil. Bir canlının ne yönde, nasıl evrimleşeceği, heleki akıl gibi karmakarışık bir yapının nasıl adaptasyon gerçirebileceğini ön görmek mümkün değil

Tabii ki olabilir, fakat verdiğin örnek biraz hatalı gibi. Yunusların kol ve bacakları olsaydı zekaları şu an olduğu gibi mi kalırdı bilemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

Veya bir şeyler olur da ilk canlıda olduğu gibi balıklar karaya çıkmaya başlar ve tekrardan kol ve bacaklara sahip olurlarsa, zekaları nasıl gelişir, ne yönde gelişir, bizden ne kadar zeki olur veya olmazlardı bunu da bilemeyiz.

Kısacası sorunun cevabı bir bilinmez fakat ihtimaller hiçbir zaman 0 değildir. Bir şeyin gerçekleşmesi için yeterli zaman verirsen o şey mutlaka gerçekleşir.

Olur da balıkların tekrar karaya çıkmaları için bir seçilim baskısı oluşur ise belki de bizden bile kat kat zeki canlılar oluverirler.

Kaynaklar

  1. P. J. Morgane, et al. (1985). Conservative Features Of Neocortical Evolution In Dolphin Brain. Brain Behavior and Evolution, sf: 176-184. doi: 10.1159/000118774. | Arşiv Bağlantısı
  2. Lori Marino. What Can Dolphins Tell Us About Primate Evolution?. Alındığı Tarih: 19 Ağustos 2023. Alındığı Yer: onlinelibrary.wiley | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close