Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mücahid Köse
Üye
13

Spordan (ağırlık antrenmanı) ne kadar sonra uyulduğu ve uyku düzeni, sağlıklı kas gelişimi için önemli midir?

Yeterli uykunun yanı sıra, spordan ne kadar sonra uyulduğu ve uyku düzeni (belli saatlerde uyuyup uyanmak) ayrıca önem taşıyor mu? Örnek olarak, kas gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için ağırlık antrenmanının gündüz saatlerinde mi yoksa uyku vaktine daha yakın olan akşam saatlerinde mi yapılması daha doğru olur?
962 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Abdullah Kızılduş
Kick boks ,wingchun ,Tai Chi ,Tao öğrencisi üç yıldan fazla

Şişmiş kas kütlesi yerine sağlıklı ve düzgün kas kütlesi kendi tercihimdir bu tercihime göre ortalama bir insandan yaklaşık iki kat güçlü olmama rağmen aynı vücut kütlesine sahip olmayı başardım konuyla alakalı olarak sabah 7 hafif tempolu bı koşu 1 yada 2 km kadar vücut isindiktan sonra esneme ve germe hareketleri yaklaşık 45 dk ila 1 saat civarı ondan sonra spor yapılmalı bu sayede istediğin şekil neyse ona bürünmen daha kolay olacaktır

Kaynaklar

 1. rexona. Spor Öncesi En Etkili Isınma Hareketleri Ve Egzersizler. Alındığı Tarih: 19 Eylül 2023. Alındığı Yer: rexona | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Kural İhlali 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
2
İçeriği Göster
Fatma AŞILI
Fatma AŞILI
4,442 UP
Sekreter/ Araştırıyor.

Ağırlık antrenmanları daha çok akşam saatlerinde yapılır. Ancak kişinin sosyal yaşamına göre farklı zamanlarda olması muhtemeldir. Gelişme çağında olan bir birey için akşam saatleri uygundur yapılan ağırlık çalışması sonrasında vücudun uykuya geçmesi beyin ve kas gelişimi için önemlidir.

Yaptığınız ağırlık antrenmanları ile yıpranan kasların onarılıp, toparlanması için uykunun en az üçüncü aşamasında olmanız gerekiyor. Üçüncü ve sonraki aşamalara gelindiğinde kaslar kendisini yenilemeye başlıyor. Bu nedenle derin ve kaliteli uyku oldukça önemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Meruem K
Tıp fakültesi öğrencisiyim 2 yıldır spor yapıyorum

Her ne kadar daha fazla spor yapınca daha fazla geliştiğini düşünen çok insan olsa da sporda önemli olan kasa belli bir travma yaratmak bu yapılan spor esnasında dinlenmeleri az tutarak ya da zorlandığın ağırlıklara girerek yapabilirsin hatta spor uzun sürmemeli çünkü vücut yorulduğu için düzgün şekilde antrenmanı devam ettiremeyip daha da kaşlarını zarara sokabilirsin , uykunun ilk etmeni burda giriyor vücudumuzun dinlenmesi ve enerji elde etmemiz için beslenmeli ve yeterli süre uyumalıyız. Hatta gerekli olan makro besinleri gece 12 de alın kas gene de kendini yeniler ama gün içinde ve spor esnasında yeteri kadar enerjiniz olmayabilir. İkinci etmense sporda çok önemli olan kasın kendini yenilemesi ve hormonal denge bunlarda uyku esnasında düzenlenir özellikle spor yapılan bir günün gecesine yeteri kadar uyumak sizi daha da öne atar çünkü yatarken kaslar her ne kadar belli bir eşik sınırında da olsa kasılmasına rağmen gün içerisindekinden daha az kasıldığı için kaslar rahatlar ve kendini onarma işlemi daha kolay olur.[1]

Kaynaklar

 1. Gizem HELVACI, et al. Dergi Park. Alındığı Tarih: 18 Eylül 2023. Alındığı Yer: dergipark | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close