Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
9

Sperm depolayabilen sinekler nasıl ortam şartlarına en uygun spermleri seçiyor?

Evrim ağacının "Bakire doğum mümkün mü? " videosunun 17. bölümünde avcı sineklerin sperm depolayıp aralarından ortam şartlarına en uygun olanlarını seçtiği söyleniyor. Bu mekanizma nasıl çalışıyor, sinek nasıl en uygun spermi seçiyor? Mümkünse kaynak belirtin lütfen.
593 görüntülenme
Sperm depolayabilen sinekler nasıl ortam şartlarına en uygun spermleri seçiyor?
Sperm depolayabilen sinekler nasıl ortam şartlarına en uygun spermleri seçiyor?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Bunu nasıl yaptıklarını henüz bilmiyoruz; dolayısıyla "tam olarak şu şekilde oluyor" diyebileceğimiz bir mekanizma yok. Ancak cırcırböcekleri üzerinde yapılan bir çalışmada, gerçekten de yavrulara katkı sağlayan sperm oranlarının neredeyse tamamen hangi erkekten ne miktarda sperm alındığı ve o erkeğin dişiye akrabalık mesafesine göre belirlendiği bulundu:[1]

Molecular Ecology

Sarı bokböcekleriyle (Scathophaga stercoraria) yapılan bir çalışmada, yumurtaların yerleştirildiği "bokların" ortama en uygun spermlerle döllendiği bulundu (bu da videomuzdaki ana iddiayı destekliyor):[2]

Molecular Ecology

Meyve sinekleriyle yapılan bir başka çalışmada, sineklerin spermleri 2 ayrı kesede biriktirdiği ve ihtiyaç duyduğunda akrabalık ilişkisine göre seçtiği gösterildi.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Çok büyük bir ihtimalle, spermlerin saçtığı biyokimyasal işaretlerle yumurtanınkinin uyumluluğu üzerinden bir tercih gerçekleşiyor. Bu tür olayları başka biyolojik konularda da görüyoruz. Ama kesin olarak çözülebilmiş bir konu değil, araştırmalar devam ediyor.

Kaynaklar

 1. A. BRETMAN, et al. (2009). Promiscuous Females Avoid Inbreeding By Controlling Sperm Storage. Wiley, sf: 3340-3345. doi: 10.1111/j.1365-294X.2009.04301.x. | Arşiv Bağlantısı
 2. P. I. Ward, et al. (2003). Field Experiments On The Distributions Of Eggs Of Different Phosphoglucomutase (Pgm) Genotypes In The Yellow Dung Fly Scathophaga Stercoraria (L.). Wiley, sf: 1781-1785. doi: 10.1046/j.1365-294X.2002.01558.x. | Arşiv Bağlantısı
 3. P. W. Taylor, et al. (2003). Postcopulatory Sexual Selection In Mediterranean Fruit Flies: Advantages For Large And Protein-Fed Males. Elsevier BV, sf: 247-254. doi: 10.1006/anbe.1999.1137. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close