Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yağmur Bayram
Yağmur Bayram
2,180 UP
Üye
4

Sosyolojik boyutu olan önemli konular nelerdir?

Göç, küreselleşme, salgın hastalıklar vb. konular dışında daha farklı konular neler olabilir
1,533 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Öğretmen

Eğer bir tez araştırması içinse;

Eğitim ile toplumun ilişkisi.

İklim değişikliğinin toplumlara ve insan yaşamına etkisi.

Tüm Reklamları Kapat

21.yy.'da toplumlar ve iç karışıklıklar.

Yapay zeka veya makineleşmenin topluma etkisi.

Toplumlar ve devlet çeşitleri. Ve geçmişten günümüze devletlerin geçirdiği evrimler ve yaşadığı benzerlikler.

Coğrafya ve toplum ilişkisi. Ve bunun devlet ve yönetici çeşitlerine etkisi

Tüm Reklamları Kapat

Aynı inanç sisteminin neden farklı toplumlarda farklı yaşandığı ile ilgili bir kaç araştırma yapılabilir. Özellikle bu araştırmada aynı inanç sisteminin birbirlerine yakın ve uzak coğrafyalarda benzerlik ve farkları, nedenleri, coğrafyanın inanca etkisi, inancın toplumda yarattığı benzerlik ve farklılıklar, inancın toplumda neleri değiştirdiği veya toplumun inancı nasıl kendine göre şekillendirdiği, inanç ile akrabalık ilişkisi, toplumsal yaşama etkisi, vb bir çok soruya cevap arayabilirsiniz. Ancak bu denli geniş ve detaylı araştırma ne derece zordur ve maliyetini karşılayabilir misiniz bilmiyorum.

Ve son olarak ben bir sosyolog olsaydım en çok eğitim sistemlerinin özellikle okul öncesi ve sonrası olarak çocukları nasıl değiştirdiği, standarlaştırdığı konusunda yapardım. Ancak bu konuda birçok araştırma ve tez yayımlanmış durumda zaten. Onları biraz araştırarak onların yapmadığı bir konuya veya bir açıklığı fark edip o konuya yoğunlaşırdım.

Umarım belki bir kaç fikir aklınıza gelmiştir

219 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close