Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Sosyeleşmek ne için bu kadar önemli birde sosyeleşme olmasa ne olurdu?

264 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Ertuğrul Genç
Ertuğrul Genç
220K UP
Araştırmacı

Sosyalleşmek, insanların sosyal çevreleriyle etkileşim kurmalarını ve sosyal becerilerini geliştirmelerini sağlayan bir süreçtir. Sosyalleşmek sadece iyi vakit geçirmek için değil, hayatta kalma güdülerimizi besleyerek güvende ve mutlu hissetmemiz için de önemlidir. Aslında tıpkı yeme-içme ve barınma gibi temel insani ihtiyaçlarımızdan biridir.

Sosyalleşmenin önemi, birçok avantaj sağlamasıdır. Örneğin, sosyalleşmenin avantajlarından bazıları şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

-Sosyal etkileşimler, insanların iletişim becerilerini geliştirir. Kişi, kendini açık ve net bir şekilde ifade etmeyi, başkalarının fikirlerine saygı göstermeyi ve empati kurmayı öğrenir. Kişinin iş, arkadaşlık, aile gibi farklı ilişkilerinde daha başarılı olmasına yardımcı olur.

-Sosyal etkileşimler, stresli durumlarla başa çıkmaya yardımcı olabilir. Diğer insanlarla paylaşımda bulunmak, duygusal destek almak, sorunlara çözüm bulmak veya sadece eğlenmek stres seviyesini azaltabilir. Stres azaldığında ise fiziksel ve ruhsal sağlık da iyileşir.

Tüm Reklamları Kapat

-Sosyal etkileşimler, öğrenmeyi ve gelişmeyi teşvik eder. Başkalarından yeni bilgiler, fikirler, deneyimler edinmek kişinin zihinsel ufkunu genişletir. Ayrıca sosyal ortamlarda öğrenilen bilgiler daha kolay hatırlanır ve uygulanır.

-Sosyal etkileşimler, özgüveni ve özsaygıyı artırır. Başkalarıyla iletişim kurarken kişi kendini tanır, güçlü ve zayıf yönlerini fark eder, kendini geliştirme fırsatları bulur. Ayrıca başkalarından olumlu geri bildirim almak, takdir edilmek veya sevilmek kişinin kendine olan güvenini ve değerini yükseltir.

Sosyalleşme olmasa ne olurdu sorusuna gelince, bunun olumsuz sonuçları olurdu. Sosyalleşme olmadan bir kişi kendisine farklı fiziksel ve zihinsel engeller geliştirir1. Örneğin:

-Sosyalleşme olmadan kişi yalnızlık hisseder. Yalnızlık uzun vadede depresyon, anksiyete, bağımlılık gibi ruhsal sorunlara yol açabilir. Ayrıca yalnızlık sigaradan ve diyabetten daha zararlıdır ve erken ölüm riskini artırır.

-Sosyalleşme olmadan kişi iletişim becerilerini kaybeder. Kişi başkalarıyla konuşmayı, dinlemeyi, anlamayı unutur. Bu da kişinin iş hayatında veya sosyal hayatında başarısız olmasına neden olabilir.

-Sosyalleşme olmadan kişi öğrenme ve gelişme fırsatlarını kaçırır. Kişi yeni bilgiler edinmez, yeni deneyimler yaşamaz, yeni fikirlere açık olmaz.

Kaynaklar

  1. admin. Sosyalleşme Nedir Ve Neden Önemlidir? » Psikoterapi. (13 Mart 2020). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: epsikoterapi | Arşiv Bağlantısı
  2. NeOldu. Sosyal Çevrenin Önemi | Avantajları Ve Etkisi. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: NeOldu | Arşiv Bağlantısı
  3. studyusa. Sosyalleşmenin Önemi. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: studyusa | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close