Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Sorularımızın yanıtı mars mı?

İlkokuldaki derslerde gezegenleri öğrenirken mars sıradan bi şeydi. Bi his uyandırmıyodu. Şimdi yıllar geçti mars denince arka fonda ses efekti bile çıkarır türden umut ve heyecan beslemeye başladık. Gerçekten bütün cevaplar dibimizdeki yerdeyse niye bu kadar uzun sürdü? Neden ilk burnumuzun dibindekine bakmak yerine hep daha uzağı hedefledik? Yoksa yanıt mars değil de biz mi başka alternatifimiz olmadığı için sınırları zorluyoruz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Selam Ceren,

Kişisel fikirlerimi sizinle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum.

"Sorularımızın yanıtı Mars mı?" sorusu bana birazcık iddialı geliyor ama cevaplayayım. Birinci sorumuz : 'yaşam', insanlık tarihinin tamamında "Dünya'daki yaşamdan başka yaşam var mı?" tarzında sorular meşgul etmiştir insanları. Aynı soruyu Mars için de soruyoruz, "acaba Mars'ta bir yaşam var mı veya var mıydı?". Umarım 'evet' cevabını alırız fakat ne yazık ki şu an için bu sorumuzun cevabı hayır. Bir başka sorumuz ise -Dünya'yı düzeltmek yerine bunu istememiz garip- "acaba başka bir gezegende yaşayabilir miyiz?". Maalesef bu sorumuzun cevabı da 'hayır' şimdilik, belki ilerde olabilir. Bir başka sorumuz da uzay madenciliği olabilir: bildiğim kadarıyla değerlendirebileceğimiz değerli madenler de bulunmuyor orda. Ayrıca mars, oksijen ve su yönünden de iç açıcı bir tablo sunmuyor bizlere. Baktığımız zaman Mars, tüm bu sebeplerden ötürü aradığımız yanıt olmaktan epey uzak.

Başka alternatiflerin olmaması... kesinlikle Mars, sahip olduğumuz bilimsel bilgi birikimi ile elde edebildiğimiz en büyük şanslardan birisi. Yani Mars için bu kadar bekleme sebebimiz yeterli bilgiye, teknolojiye sahip olmamamızdı. Bize en yakın gök cismi olan Ay'ın diğer yüzünü bile çok yakın bir zamanda keşfedebildik. Bilgimiz arttıkça ve teknolojik gelişmelerimiz de beraberinde gerçekleştikçe Mars'ın sorularımızın yanıtı olup olmadığını bilebilecek, sorularımızın yanıtı olabilecek diğer gezegenleri de inceleyebileceğiz. Görevimiz, bunu hızlandıracak görevleri üstlenmek ve çalışmak.

Sağlıcakla kalın.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın