Puan Ver
3
Puan Ver

Son zamanlarda popüler olan güneşin batıdan doğması olayının bilimsel bir arkaplanı var mıdır?

4
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
4 Cevap

Hayır, böyle bir şey söz konusu değil.

Dünya'nın manyetik kutupları tersine dönmedi. Güneş batıdan doğmayacak; çünkü bunun olması için Dünya'nın manyetik kutuplarının değil, coğrafi kutuplarının yer değiştirmesi gerekirdi; yani Dünya'nın manyetik alanının değil, kendisinin baş aşağı dönmesi gerekirdi. Böylesine yıkıcı bir olay yalnızca devasa göktaşlarının ve başıboş gezegenlerle çarpışmanın etkisi altında yaşanabilir. Dünya, öngörülebilir milenyumlar boyunca aynı yönde dönecektir ve Güneş de doğudan doğup batıdan batmayı sürdürecektir.

Dünya Manyetik Modeli (WMM), 2020 yılı için 10 Aralık 2019'da güncellendi. Bu, her 5 yılda bir yapılan rutin bir güncellemedir. Son güncelleme 2015'te yapılmıştı (ve 15 Aralık 2014'te yayınlanmıştı), bir sonraki de 2025'te yapılacak. Yani sıra dışı veya beklenmedik bir durum yok. Beklenenden erken bir açıklama da yapılmadı.

Buradan bilgi alabilirsiniz: https://evrimagaci.org/dunyanin-manyetik-kutup-noktalari-yer-degistirdi-mi-gunes-batidan-dogacak-mi-8264

Teşekkür (1)
9

Açısal momentumun korunumu gereği pek de mümkün olmayan bir şeydir. Dünya'nın gezegen olarak kendi çevresindeki dönüş yönünün tersine dönemsini gerektirir. Ancak bu dış bir etki olmadan olanaksızdır. Bunun olabilmesi için Dünya'ya Ay büyüklüğünde bir gökcisminin uygun açıda çarpması falan gerekir. Zaten bunun için önce durması, sonra ters yöne dönmesi gerekir ki, durması demek zaten manyetik kalkanın ortadan kalması anlamına glir ki Dünya'da yaşam biter.

Teşekkür
3

Yapılan jeolojik araştırmalara göre dünyanın manyetik kutupları 2 milyon ile 20 milyon yıl arasında değişmektedir. Bu değişim 2-3 bin yıl kadar sürüp dünyadaki yaşamı tehdit etmektedir çünkü bu süre zarfında dünyanın güneş ve uzay radyasyonlarına karşı en büyük koruması olan manyetik alan oldukça zayıflar. Manyetik kutuplar yer değiştirdiğinde ise fizik kuralları gereği dünyanın kendi eksenindeki dönüşü de değişir. Dünyanın eksen dönüşünün değişmesi demek güneşin batıdan doğması demektir

Teşekkür
0

Yok tabiki. Sosyal medya platformlarında popüler olan konuların bilimselliklerini sorgulamayı bir kenara bırakmalısınız.

Daha açıklayıcı bir bilgi almak istersen, aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Manyetik Kutuplar Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder