Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Solunum sistemi nasıl evrimleşti?

ödevim var ama hiçbir yerde yeterli bilgi bulamadım
320 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Edis
Okur

Solunum sistemi, canlıların enerjilerini oksijen kullanarak üretmelerini sağlayan bir sistemdir. Solunum sisteminin ortaya çıkışı ve evrimleşmesi, Canlıların ilk karaya çıkışından bugüne kadar uzanan uzun bir zaman dilimini kapsar.

İlk canlılar, su ortamında yaşadı ve hücre zarından direk oksijen alırlardı. Ancak, zamanla canlılar karaya çıktı ve daha kompleks hale geldiler. Bu nedenle, hücre zarından alınan oksijen miktarı yetersiz kaldı ve cilden solunum yoluyla oksijen alımı artmaya başladı.

Daha sonra, canlılar daha etkili bir solunum sistemi oluşturmak için kalp, dolaşım sistemi ve solunum organlarını (akciğer, gırtlak, vb.) oluşturdular. Bu organlar, kan dolaşımı sistemi aracılığıyla hücrelere oksijen taşırlar ve vücuda atılan karbondioksit giderir.

Tüm Reklamları Kapat

Solunum sistemi, zamanla evrim süreci sonucu bugünkü haline ulaştı. Bugün, solunum sistemi, farklı ortamlarda ve farklı canlı türlerinde farklı şekillerde bulunabilir. Örneğin, suda yaşayan canlılar için solunum sistemi farklıdır ve kara ortamındaki canlılar için farklıdır.

Sonuç olarak, solunum sistemi, canlıların enerji ihtiyaçlarına ve çevresel faktörlere göre zamanla ortaya çıkmış ve evrimleşmiştir. İlk karaya çıkışından bugüne kadar olan uzun zaman dilimi boyunca solunum sistemi, canlıların hayatta kalmasına ve gelişmesine olanak tanımıştır.[1]

Kaynaklar

 1. kidshealth. Lungs And Respiratory System (For Teens) - Nemours Kidshealth. Alındığı Tarih: 1 Şubat 2023. Alındığı Yer: kidshealth | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close