Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Sokrates'in diğer düşünürlerden farkı ve önemi nedir acaba?

Sokrates
1,066 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Eh İşte
Eh İşte
9K UP
Akıllı

Sokrates hakkında bir çok şey onu anahtar figür yapıyor. O yüzden ne yazarsak daha fazlası vardır. Fakat bir kaç önemli nokta şunlar;

İlk öncelikle Sokrates öncesi felsefe akla gelen felsefe gibi değil. Kişisel ve toplumsal olaylar yerine hep fizik ve ilk madde hakkında düşünmeler yapılmış. Bilgi, toplum, sosyal hayat ve devlet yönetimi hakkındaki düşünceler bir kaç kişi tarafından düşünülmüş, konuşulmuş olsa da Sokrates gibi geniş ve önemli ölçüde değildi.

Kendisinden sonra gelenler üzerinde etkisi çok büyük olduğundan, felsefe Sokrates öncesi ve sonrası olarak ayrılır. Atina'da felsefi akımı başlatarak bir çok öğrenci yetiştirmiş ve dünyada yeni bir felsefi akım başlatmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bizzat öğrencisi Platon dünyanın ilk üniversitelerinden sayılabilecek felsefe akademisi kurmuş ve felsefeyi sistemleştirmiştir. Aristoteles bu akademiden mezundur. Zaten Platon ve Aristoteles orta çağ felsefesinin temelini oluşturmuşlardır. İkisi de Sokrates'in başlattığı akımı izlemiştir.

Bunun dışında Sokrates'in diğer öğrencileri Antisthenes, Aristippos, Phaidon; Kinik, Kirene ve Elis-Eteria okullarının kurucularıdır. Daha bir çok öğrencisi vardır. Bu öğrenciler hem kendi düşüncelerini geliştirerek hem de Sokratesten aldıkları dersleri başkalarına anlatarak felsefeyi yaymışlardır.

Tek yaptığı öğrencilere eğitim vermek olduğunu sanma. O sırada Atina'da bir çok felsefi denebilecek öğretmen var. Fakat hiç biri Sokrates'in yaptığını yapamıyor. Sokrates'in düşünceleri kitaplar dolusu materyal olduğu için giremem. Sokrates'in asıl farkını anlamak için Platon tarafından yazılan kitapları okumak gerek. Özellikle Sokrates'in Savunması genel olarak felsefe üzerine düşüncelerini içerdiği için oldukça önemli.

Yani Sokrates'in diğer düşünürlerden farkı, diğer düşünürleri Sokrates'in başlatmış olmasıdır.

267 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close