Sorulara Dön
1
Genel ve Kategorisiz

Sobadan çıkan kömür gazı insanı ne kadar sürede öldürür?

1
Teşekkür (5)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba!

“Soba zehirlenmesi; odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit (CO) gazından kaynaklanır.” Bu gaz; renksiz, kokusuz ancak ölümcül bir gazdır.

Bu gazın ölüme götürmesi için gereken süre ise epey değişkendir. Evinde 3 yıl boyunca arızalı fırından gelen düşük dozlarda CO ile yaşayıp hafıza kaybı ve öğrenme sorunları çeken bir vaka bile bildirilmiştir.

Maruz kalma süresi,

Maruz kalınan CO konsantrasyonu,

CO soluyan kişinin aktivite seviyesi ve

Kişinin yaşı, cinsiyeti ve genel sağlığı tehlike seviyesini etkiler.

Örneğin, 400 ppm'lik bir konsantrasyon 1 ila 2 saat içinde baş ağrısına neden olacaktır. 3 ila 5 saat içinde aynı konsantrasyon bilinç kaybına ve ölüme neden olabilir. Fiziksel efor, solunum hızındaki artışa eşlik ederek süreyi 2 veya 3 kat kısaltır. (9 ppm evler için makul bir sınır olarak kabul edilir)

Çok yüksek oranda CO’ya maruz kaldığında ise 5 dakika içinde bile ölüm görülebildiği yazılmış ancak bunun birçok soba zehirlenmesi vakası için geçerli olmayacağını tahmin ediyorum.

Yani tam bir ölüm zamanı tayin etmek zor. Mesela sobanın olduğu odada uyuyanlar daha yüksek miktarda CO’ ya maruz kalır ve daha ciddi bir zehirlenme geçirirler. En uzak odalarda uyuyanlar ise daha az miktarda CO’ ya maruz kalacaklardır. Aynı şekilde bütün gece CO’ ya maruz kalmak ile durumu kısa süre içinde fark etmek arasında büyük fark olacaktır. Doğmamış bebekler(fetüsler), küçük çocuklar, yaşlılar, kronik kalp hastalığı olanlar da bu gazdan sağlıklı yetişkinlerden daha fazla etkilenirler. Ölüm riski, bu durumlarda daha yüksek olabilir.

İyi günler :)

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Dr. Thomas Greiner, Dept. of Agricultural and Biosystems Engineering Iowa State University. Carbon Monoxide Poisoning: Health Effects (Aen-166). (01 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Acıbadem Web ve Yayın Kurulu. Karbonmonoksit Zehirlenmesi. (01 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Kırıkkale İSM. Soba Zehirlenmesine Dikkat!. (01 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın