Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Şizofrenik hayal gücü mümkün mü?

Hannibal kitabındaki will graham karakterini araştırırken buldum kendisi kafasında hayal edebildiği şeyleri gözünün önüne sanki onu cidden görüyormuşçasına hayal edebiliyor. Bu mümkün mü ve pratik yaparak elde edilebilir mi?
910 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Beynimizin yüzde şu kadarını kullanıyoruz veya kullanmıyoruz diye ifade edilen durumda genellikle gözden kaçırılan şeyi ele alalım. Beynimizin hepsi kullanılıyor ancak burada insanların kaçırdığı şey tüm kapasitesini biz kontrol edemiyoruz. Bu husus çok önemli. Çünkü bu inanılmaz ve şaşırtıcı bir potansiyeldir.

Bir ara reklam sloganıydı bir çok kişi hatırlar: "kontrolsüz güç güç değildir". Evet kontrolsüz güç kontrol edilemediği için pratik olarak işlevli kullanılamaz. Yani bu güç yeri ve zamanında istenildiği anda kullanılamaz. Söz de aslında bunu kast ediyor ancak bilmek gerekir ki kontrolsüz güç yine de güçtür. Beynimizde de bu durumu görürüz. Özellikle beynimizin bilinçaltı yönündeki kontrolsüzlukte. Bunun en net örneği rüyalardır. Rüyalardaki biliş kapasitesi inanılmaz yüksektir ki beynimiz bize (kontorlsüz de olsa) rüyayı birebir gerçek olarak deneyimletir. Dikkat edin gerçek gibi demedim. Çünkü rüyayı görürken o an gerçekten farksız olarak beynimiz bunu bize yaşatır. Bu potansiyel beyinde vardır yaşarız ancak sorun şuradaki bu potansiyeli kontrol edemeyiz. Çünkü bilinçin bilinçaltına doğrudan bir erişimi yani onu doğrudan (iradi olarak) kontrol etmesi söz konusu değildir. Eğer bilinçaltımızdaki bu potansiyele doğrudan erişebilsek ve onu kontrol edebilsek beynimiz sayesinde herşeyi hayal ederek veya istediğimiz rüyayı görerek birbir gerçek gibi yasayablirdik ki bir çok kişi belki de artık gerçek yerine hayali yaşamayı tercih ederdi. Çünkü her istediğimizi gerçekten farksız yaşayabildiğimiz bir dünyaya sanıyorum kimse hayır demezdi. Bu nedenle bilinçaltımızdaki bu potansiyeli doğrudan ve tam olarak kontrol etmek mümkün değildir. Bilinçaltı kontrol edilemez sadece dolaylı şekilde çeşitli tekniklerle kısmen yönlendirebilir. Bu da genellikle bilinçaltına bir 'düşünce tohumu' ekme ile olur. Bu yapıldığında bilinçaltınız size o düşünceyi kendi kendine bir süre sonra tekrar getirir. Bunu o anda anlık olarak çok güçlü bir imgeleme ile getirdiğine de şahit olmanız mümkün.

Tüm Reklamları Kapat

128 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close