Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Şizofreni olmadığı halde şizofreni olduğunu iddia eden kişi şizofreni midir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Evet.

Şizofrenler halüsülasyson görürler. Bunlar genellikle olmayan şeyleri görmeyi veya duymayı içerir. Yine de şizofreni hastaları için normal bir deneyimin gücüne ve etkisine sahiptirler. Halüsinasyonlar duyuların herhangi birinde olabilir, ancak ses işitme en yaygın halüsinasyondur.

Yine de bir doktora görünmekte fayda var. Zira Carl Sagan'ın dediği gibi : Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir :)

Kaynağı incelemenizi öneririm.

Teşekkür
Paylaş
1

Bu soru kendisiyle çelişmiyor mu ? Bir kişi şizofreni değilse ve ben şizofreniyim diyorsa, burada bir kasıt olduğunu düşünüyorum. O kişi bu söylemi bilinçli bir şekilde yapıyor olabilir. Amacını bilemem ama şizofreni olduğu için ben şizofreniyim diyen biri olacağını düşünmüyorum.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hatalı bir argümanın tedavisi daha iyi bir argüman geliştirmektir; düşünceleri bastırmak değil.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder