Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kağan Köseoğlu
Üye
0

Sizce de gerçekten Ay'ı boş verip Mars'a mı odaklanmalıyız?

Buzz Aldrin bundan yaklaşık on sene önce yaptığı bir açıklamada "Forget the Moon, let's head to Mars" gibi bir ifadede bulunmuştu. Sizce bu söz ne kadar haklı? Mars yerine Ay'a yerleşmeye bu kadar çabalamakla zaman ve para mı israf ediyoruz? Haberin kaynağı aşağıda
104 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
307K UP
Kozmoloji meraklısı.

Hiç biri haklı değil.

Eğer insanlık, Dünyadaki kaynakları doğru ve verimli biçimde kullansa, nüfus artışını kontrol etse, daha onlarca yüzyıl başka bir gezegene vs. yerleşmeye ihtiyacımız olmaz. Dünyadaki kaynakların çok büyük kısmını israf ediyoruz ve Dünyayı yaşanmaz hale getiren de bizleriz. Marsa koloni kurmaya harcadığımız parayı Dünyada bilinçlenmeye, tarıma, verimli teknolojilere harcasak yerleşim, beslenme, kirlenme, sürdürülürlük, hastalık vs. sorunları ortadan kalkar.

Tüm Reklamları Kapat

Herkes, Dünyada yaşamak için artık çok geçmiş gibi davranıyor, inanılır gibi değil. Hadi Mars'a gidelim... Neden? Heyecanlı... Mars, Venüs, Ay, hepsi akıl almaz derecede iğrenç yerler. Ne işimiz var orada? Niye gidiyoruz ki? "Dünya insanlığa yetmeyecek, gitmek zorunda kalacağız!" Bu tamamen popülist bir yalan. Çünkü Dünya henüz geri dönülemez bir aşamada değil ki. Neden bu kötü gidişi durdurmuyoruz? Ve herhangi bir gezegende yaşamak zorunda kalmak, Dünyanın artık yaşanamaz hale gelmesi durumunda başvurulacak bir çözüm. Ve böyle bir şey olursa da Dünya nüfusunun 1/1000'ini bile oraya götürmek olanaksız. İnterstellar filmindeki gibi, milyarlarca insanı Dünyada ölüme terk etmemiz gerekli. Ve ayrıca, iddia ediyorum, Marsa, Ay'a gitmeye meyilli ya da burada koloni kurmaya heves duyan insanları oraya götürsek, bir yıl sonra Dünyaya dönmek için nefeslerini tutup uzaya zıplamayı bile göze alacaklarına hiç şüphem yok. Uzayda kumsal yok, yeşil yok, balık böcek hayvan çiçek yok, doğal güzellikler organik çeşitlilik, hiç bir şey yok. Uzay soğuk, ıssız, karanlık, kupkuru, şekilsiz vs. saçma sapan bir yer insan için. Gerçekten insanlığın uzaya karşı bir heyecan duyması inanılmaz bir şey.

Bu, uzayda kolonileşme projeleri tamamen bilimkurgu... Heyecan verici. Eğlenceli. O kadar. Gerçeklerle çok da ilgisi yok. Çünkü eğer amaç insanlığın devamı ise bunlar öncelikli alanlar değil. Ama öncelikli alanlar eğlenceli, maceralı, çarpıcı, serüvenli olmadığı için herkes bunları konuşuyor. Elon Mask Mars'a koloni kurmakla değil yeni tarım teknolojileri ile uğraşsaydı bu kadar konuşulmazdı. Adam zengin, böyle eğleniyor, biz de onu takip ediyoruz. Ama bunların gerçeklerle zerre ilgisi yok. Sadece ve sadece toprak erozyonu, uzayda kolonileşmeden çok ama çok daha önemli ve değerli bir konu. Ama kimsenin umurunda değil. Marsa gitmekten daha önemli olup sadece tarımın alt başlığı olan on tane konu sayabilirim. Ama bunlar, kimsenin umurunda değil. Herkesin gözü Marsta...

Bir gün, bilimsel çalışmalar dışındaki her hangi bir amaçla Mars'a yerleşecek isek 10 milyar insanın ölümünü göze aldık demektir. Bundan önce kuru iklimde zeytin yetiştirmeyi başarmak bile bu karamsar geleceği önleyebilecek bir şey. Ama sorun şu ki, eğlenceli ve heyecanlı değil. Marsa gidelim, evet. O zaman ışın kılıcını da icat etmiş oluruz. Değmeyin keyfimize...

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close