Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Sizce de gerçekten Ay'ı boş verip Mars'a mı odaklanmalıyız?
Buzz Aldrin bundan yaklaşık on sene önce yaptığı bir açıklamada "Forget the Moon, let's head to Mars" gibi bir ifadede bulunmuştu. Sizce bu söz ne kadar haklı? Mars yerine Ay'a yerleşmeye bu kadar çabalamakla zaman ve para mı israf ediyoruz? Haberin kaynağı aşağıda
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Hiç biri haklı değil.

Eğer insanlık, Dünyadaki kaynakları doğru ve verimli biçimde kullansa, nüfus artışını kontrol etse, daha onlarca yüzyıl başka bir gezegene vs. yerleşmeye ihtiyacımız olmaz. Dünyadaki kaynakların çok büyük kısmını israf ediyoruz ve Dünyayı yaşanmaz hale getiren de bizleriz. Marsa koloni kurmaya harcadığımız parayı Dünyada bilinçlenmeye, tarıma, verimli teknolojilere harcasak yerleşim, beslenme, kirlenme, sürdürülürlük, hastalık vs. sorunları ortadan kalkar.

Herkes, Dünyada yaşamak için artık çok geçmiş gibi davranıyor, inanılır gibi değil. Hadi Mars'a gidelim... Neden? Heyecanlı... Mars, Venüs, Ay, hepsi akıl almaz derecede iğrenç yerler. Ne işimiz var orada? Niye gidiyoruz ki? "Dünya insanlığa yetmeyecek, gitmek zorunda kalacağız!" Bu tamamen popülist bir yalan. Çünkü Dünya henüz geri dönülemez bir aşamada değil ki. Neden bu kötü gidişi durdurmuyoruz? Ve herhangi bir gezegende yaşamak zorunda kalmak, Dünyanın artık yaşanamaz hale gelmesi durumunda başvurulacak bir çözüm. Ve böyle bir şey olursa da Dünya nüfusunun 1/1000'ini bile oraya götürmek olanaksız. İnterstellar filmindeki gibi, milyarlarca insanı Dünyada ölüme terk etmemiz gerekli. Ve ayrıca, iddia ediyorum, Marsa, Ay'a gitmeye meyilli ya da burada koloni kurmaya heves duyan insanları oraya götürsek, bir yıl sonra Dünyaya dönmek için nefeslerini tutup uzaya zıplamayı bile göze alacaklarına hiç şüphem yok. Uzayda kumsal yok, yeşil yok, balık böcek hayvan çiçek yok, doğal güzellikler organik çeşitlilik, hiç bir şey yok. Uzay soğuk, ıssız, karanlık, kupkuru, şekilsiz vs. saçma sapan bir yer insan için. Gerçekten insanlığın uzaya karşı bir heyecan duyması inanılmaz bir şey.

Bu Reklamı Kapat

Bu, uzayda kolonileşme projeleri tamamen bilimkurgu... Heyecan verici. Eğlenceli. O kadar. Gerçeklerle çok da ilgisi yok. Çünkü eğer amaç insanlığın devamı ise bunlar öncelikli alanlar değil. Ama öncelikli alanlar eğlenceli, maceralı, çarpıcı, serüvenli olmadığı için herkes bunları konuşuyor. Elon Mask Mars'a koloni kurmakla değil yeni tarım teknolojileri ile uğraşsaydı bu kadar konuşulmazdı. Adam zengin, böyle eğleniyor, biz de onu takip ediyoruz. Ama bunların gerçeklerle zerre ilgisi yok. Sadece ve sadece toprak erozyonu, uzayda kolonileşmeden çok ama çok daha önemli ve değerli bir konu. Ama kimsenin umurunda değil. Marsa gitmekten daha önemli olup sadece tarımın alt başlığı olan on tane konu sayabilirim. Ama bunlar, kimsenin umurunda değil. Herkesin gözü Marsta...

Bir gün, bilimsel çalışmalar dışındaki her hangi bir amaçla Mars'a yerleşecek isek 10 milyar insanın ölümünü göze aldık demektir. Bundan önce kuru iklimde zeytin yetiştirmeyi başarmak bile bu karamsar geleceği önleyebilecek bir şey. Ama sorun şu ki, eğlenceli ve heyecanlı değil. Marsa gidelim, evet. O zaman ışın kılıcını da icat etmiş oluruz. Değmeyin keyfimize...

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et