Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mustafa Uçar
Mustafa Uçar
1,773 UP
Üye
0

Sizce, bir filme sanat filmi diyebilmemiz için o filmde nelere bakmalıyız?

623 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bu sorunun cevabı ve "sanat filmi" dediğimiz türün (bir tür olduğu bile şüphelidir ama) sınırları net değildir. Daha çok var olan örneklere ve bu örneklerin genel ortaklıklarına bakılarak cevap verilebilir. Ancak ilk ve öncül gereklilik olarak: Bir filme sanat filmi diyebilmek için o filmin, formüllerini Hollywood'un yazdığı temel "gişe filmi" kalıplarına uymuyor olması beklenir.

Bunun birkaç kıstası var. Sanat filmleri;

Tüm Reklamları Kapat

1- Giriş-gelişme-sonuç yapısını kalıplaşmış biçimde uygulamaz. Filmde yine bu bölümler var olabilir ama bunlar pek net değildir ve keskin çizgilerle ayrılmamıştır.

2- Akışı, öyküsünün ilerleyişi mutlaka belirli bir ritimde olmaz. İzleyicisini sıkmamayı hedeflemez. Filmin akış dinamiği değişkendir ve gişe filmi kalıplarına uymaz.

Tüm Reklamları Kapat

3- Toplumun genelinin hassasiyet gösterdiği konulara girmekten çekinmez. İlla iyiler kazanmaz, kötüler cezalarını çekmez. Ahlaki olarak pürüzlü konulara girilir. Kimin iyi kimin kötü olduğu net , sınırlar belirgin değildir. Baş kahraman hepimizin özdeşleşip, kendimizi yerine koyabileceğimiz karakterler olmazlar. Sanat filmleri, bizim tercih etmeyeceğimiz tercihleri yapabilen karakterleri anlatır.

4- İlgilendikleri konuların sonuçlarını değil, o konunun kendisini anlatırlar. Yani konu aşk acısı ise acı çeken kişi acısının sebep olduğu şeyi pat diye yapmaz. "Hmm bu oldu, buna karşılık ben de bunu yapıyorum" demez bu filmler. Aşk acısı çekme durumunu inceler.

5- Sonuç ve final genelde net ya da pürüzsüz değildir. Bazen bir final bile yoktur, olan biten bir sonuca ulaşmaz. Ulaşsa da bizim kabullenebileceğimiz bir final olmaz. Mesele pürüzlü olunca haliyle final de öyle olur.

Benim şöyle bir tanımım var sanat filmleri için:

Aldatılan eş, intikam alma kararını bir dakikada alırsa o film gişe filmi, bir saatte alırsa o film sanat filmi olur.

Bunlara ek olarak sinematografik (görsel ve kurgu olarak) olarak da şık, estetik, güzel olmayı hedeflemez. Hollywood her zaman şık, estetik ve güzeldir. Sanat filmleri ise güzel görsellik içerseler de bu amaç değildir.

Oyuncu performansları da farklıdır genelde. Sanat filmlerinde daha karmaşık ruh halleri anlatıldığı için oyunculuk performansları da genelde daha özenli, karmaşık ve inceliklidir.

Sanat filmleri genelde yüksek gişe hasılatlarına ulaşmadığı için bütçeleri de genelde düşüktür. O nedenle pek göz alıcı efektler, devasa setler, bir ton figürasyon vs. olmaz. Fazla para harcayamaz sanat filmi yönetmenleri. Geri gelmeyeceğini bildikleri için kendilerini ve şirketlerini fazla zarara sokmak istemezler.

Daha yazacak bazı şeyler var ama kabaca böyle...

144 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close