Sorulara Dön
0
Sanat & Edebiyat

Sizce, bir filme sanat filmi diyebilmemiz için o filmde nelere bakmalıyız?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu sorunun cevabı ve "sanat filmi" dediğimiz türün (bir tür olduğu bile şüphelidir ama) sınırları net değildir. Daha çok var olan örneklere ve bu örneklerin genel ortaklıklarına bakılarak cevap verilebilir. Ancak ilk ve öncül gereklilik olarak: Bir filme sanat filmi diyebilmek için o filmin, formüllerini Hollywood'un yazdığı temel "gişe filmi" kalıplarına uymuyor olması beklenir.

Bunun birkaç kıstası var. Sanat filmleri;

1- Giriş-gelişme-sonuç yapısını kalıplaşmış biçimde uygulamaz. Filmde yine bu bölümler var olabilir ama bunlar pek net değildir ve keskin çizgilerle ayrılmamıştır.

2- Akışı, öyküsünün ilerleyişi mutlaka belirli bir ritimde olmaz. İzleyicisini sıkmamayı hedeflemez. Filmin akış dinamiği değişkendir ve gişe filmi kalıplarına uymaz.

3- Toplumun genelinin hassasiyet gösterdiği konulara girmekten çekinmez. İlla iyiler kazanmaz, kötüler cezalarını çekmez. Ahlaki olarak pürüzlü konulara girilir. Kimin iyi kimin kötü olduğu net , sınırlar belirgin değildir. Baş kahraman hepimizin özdeşleşip, kendimizi yerine koyabileceğimiz karakterler olmazlar. Sanat filmleri, bizim tercih etmeyeceğimiz tercihleri yapabilen karakterleri anlatır.

4- İlgilendikleri konuların sonuçlarını değil, o konunun kendisini anlatırlar. Yani konu aşk acısı ise acı çeken kişi acısının sebep olduğu şeyi pat diye yapmaz. "Hmm bu oldu, buna karşılık ben de bunu yapıyorum" demez bu filmler. Aşk acısı çekme durumunu inceler.

5- Sonuç ve final genelde net ya da pürüzsüz değildir. Bazen bir final bile yoktur, olan biten bir sonuca ulaşmaz. Ulaşsa da bizim kabullenebileceğimiz bir final olmaz. Mesele pürüzlü olunca haliyle final de öyle olur.

Benim şöyle bir tanımım var sanat filmleri için:

Aldatılan eş, intikam alma kararını bir dakikada alırsa o film gişe filmi, bir saatte alırsa o film sanat filmi olur.

Bunlara ek olarak sinematografik (görsel ve kurgu olarak) olarak da şık, estetik, güzel olmayı hedeflemez. Hollywood her zaman şık, estetik ve güzeldir. Sanat filmleri ise güzel görsellik içerseler de bu amaç değildir.

Oyuncu performansları da farklıdır genelde. Sanat filmlerinde daha karmaşık ruh halleri anlatıldığı için oyunculuk performansları da genelde daha özenli, karmaşık ve inceliklidir.

Sanat filmleri genelde yüksek gişe hasılatlarına ulaşmadığı için bütçeleri de genelde düşüktür. O nedenle pek göz alıcı efektler, devasa setler, bir ton figürasyon vs. olmaz. Fazla para harcayamaz sanat filmi yönetmenleri. Geri gelmeyeceğini bildikleri için kendilerini ve şirketlerini fazla zarara sokmak istemezler.

Daha yazacak bazı şeyler var ama kabaca böyle...

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın