Puan Ver
0
Puan Ver

Siyahilerin burun delikleri neden beyazlara göre daha geniş, dudakları daha iri?

Canlıların bulundukları ortama göre evrimleştiğini biliyorum; ancak siyahlar ile beyazlar arasındaki bu özellikler arası farkı tam olarak anlayamıyorum.

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Anonim
Puan Ver
1
Puan Ver
Anonim Gerekçesi: Ailevi nedenlerle anonim kalmak istiyorum.

Aslında soru yanlış sorulmuş. "Beyazların burnu neden daha küçük?" olmalı idi soru. Çünkü evrimleşme açık geniş burundan dar ve delikleri aşağı doğru buruna olmuştur. Açıklaması da soğuk iklimde donmamak içindir. Deliklerin aşağı inmesi de basın yerden kalkması ve dik duruma gelmesi ile ilgilidir. Karşıdan gelecek hava dışı şeylerin burundan içeri girmemesi için.

Favorilerime Ekle
1

0 açıklayıcı olmasa da, ekvatora yakın yaşayan insan gruplarında ortalamada daha geniş burun delikleri görülüyor. Afrika, genetik olarak en fazla çeşitliliğe sahip kıta, çünkü sapiens en uzun süre bu kıtada yaşadı. Burun yapısına baktığınızda da, farklı şekiller görmek mümkün. Doğu ve Kuzey Afrika'daki bazı topluluklar, bahsi geçen görünüme daha uzaklar mesela. Buna karşın, Denisovan ve Neandarthal kuzenlerimizin de muhtemelen geniş burunları vardı.

Popüler medyada ve spor müsabakalarında rastladğımız Afrika kökenli insanların bir kısmı, köle ticareti sonucu Amerika'ya kaçırılan Bantu halkının torunları ve kökenleri Batı Afrika'ya (Nijerya, Gana, Angola vs.) dayanıyor. Bu bölgede geniş burun ve kalın dudak, Afrika'nın kalanına göre daha yaygın.

İklimle burun-dudak ilişkisi konusunda farklı tahminler mevcut. Nemli ve sıcak Batı Afrika ortamında geniş burun, nefes alma rahatlığı sağlamış olabilir. Kalın dudakların da ısı kaybı için faydalı olduğu düşünülebilir. Tabii dolgun dudakların bazı bölgelerde cinsel seçilimle ön plana çıktığı da düşünülebilir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm insanlar eşittir. İnsanlar arasındaki farkın sebebi doğum değil, erdemlerdir.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder