Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cem Karaca
Üye
2

Siyahiler teorik olarak nüfusun çoğunluğunu oluşturması gerekirken neden azınlık?

Evrimde ilk insanın siyahi olduğu düşünülüyor ve siyahiler çiftleşmede baskın gendir. Üstüne siyahilerin genetik olarak hayatta kalma potansiyelleri beyaz insanlara kıyasla daha yüksektir. Bu mantığa göre siyahilerin günümüzde azınlık nüfusda değil çoğunlukta olması gerekir. Bu durum nasıl tersine dönüyor açıklayabilecek birisi var mıdır?
1,553 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hilal Şen
Hilal Şen
2,388 UP
Mimarım.

İnsanların başlangıçta siyahi olduğu biliniyor evet ancak genel olarak hayatta kalma potansiyelleri açık tenlilerden daha yüksektir diyemeyiz. Hayatta kalma potansiyellerini araştırmak, çok fazla değişken içerir.

Siyah tenli insanlar uzun yıllar önce Afrika'dan dünyanın farklı alanlarına göç ettiler. Yaklaşık 10.000 yıl kadar da(Gen Bencildir kitabında verilen süreydi.) farklılaşmak için süreleri oldu. Çekik gözlülük, farklı ten renkleri, farklı saç renk ve tipleri gibi farklılaşmalar bu sürede gerçekleşti. Bu süre türleşme sağlayabilecek kadar uzun bir süre değil. Ancak evrim sürekli olarak devam eder. Evrimin işleyiş mekanizması avantajlı özelliğin yayılması ve dezavantajlı olanın özelliğin elenmesidir. Yani kimi yerlere göç edenler için beyaz tenli olmak avantajdı ki o insanlar zamanla beyaz tenli oldular- Açık tenlilerin hayatta kalma şanslarının artmasıyla o toplumun gittikçe ten renkleri açıldı- ; aynı şey diğer farklılıklar için de geçerli.

Tüm Reklamları Kapat

155 görüntülenme

Kaynaklar

 1. R. Dawkins. (1976). Gen Bencildir. ISBN: 9789944315791. Yayınevi: Kuzey Yayınları.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close