Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sivrisinek ısırığından sonra neden kaşınırız?

175 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
126K UP
Biyolog

Tahriş edici bir madde (bir toz zerresi, bir parça giysi lifi, belki de küçük bir böcek) derideki sinir reseptörlerini tetikleyerek beyne bir uyarı gönderir: “Yabancı ve potansiyel olarak tehlikeli bir şeyin acilen ortadan kaldırılması gerekiyor."

Özel sinir hücrelerindeki reseptörler, bu alarm mesajını "kaşıntıya" çevirir, ardından özel sinir lifleri, kaşıntı sinyalini omuriliğe hızlandırarak beyne doğru iletir. Beyin anında tırnakları kaşıntı bölgesine geri gönderir, burada tırnakların cilt üzerindeki sürtünmesi istilacıyı yerinden çıkarır. Bir çizik doğar.

Deri devasa bir organdır ve açık amacının bir kısmı vücudunuzun hayati organlarını mikroplar ve hastalık taşıyabilecek hayvanlar gibi şeylerden korumaktır. Bu, saldırganlardan kurtulmak için çok fazla alan demektir ve kaşınmak cildin ana savunmalarındandır.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak uyarmak gerekir ki eğer bir çizik çok agresif bir şekilde uygulanırsa, aynı sürtünme çok fazla cilt hücresini dökebilir ve tepki olarak bölgenin kızarmasına neden olabilir ve tahriş edici maddenin kendisinin yapabileceğinden daha fazla sinir ucunun aşırı uyarılmasına yol açabilir. Bazen kaşıntının nedeni kolayca ortadan kaldırılabilen bir istilacı olmayabilir. Kaşıntı sinyali kaynağı, güneş yanığından sedef hastalığına, kepeğe ve aşırı sabun kullanımına kadar herhangi bir şeyin neden olduğu dahili olabilir. Bu tür durumlarda kaşıntıdan kurtulmak için kaşınmaktan daha kötü bir şey olamaz.

Hatta bir kısır döngü bile doğurabilir. Kaşıma ilk başta hafif bir ağrı hissi ile beynin dikkatini geçici olarak dağıtarak kaşıntı hissini engeller. Ancak daha sonra sinyaller biraz kafa karıştırıcı olmaya başlar: Hafif ağrı hissi, beynin vücudun doğal ağrı kesicisi olan serotonini salgılamasına neden olur. Ancak serotonin, kaşıntıyı engelleyen hafif ağrıyı da engeller. Böylece beyin daha fazla kaşıntı sinyali gönderir. Daha fazla çizik daha fazla acıyı tetikler. Daha fazla acı serotonini artırır. Daha fazla kaşıntıya geri dönersek sonsuz döngü yeniden başlar. Bu tür kronik vakalarda uzmanlar, klasik kaşıma yerine hafif bir ovalama yapılmasını öneriyor.[1]

Sivrisinek ısırığından sonra neden kaşınırız?

Sivrisinekler mümkün olduğu kadar çabuk kan almak için tükürük içeren bir mekanizma kullanırlar. Sivrisineğin ağız parçaları birden fazla tüpten oluşur. Sivrisinek kanı çekmek için bir tüp kullanır. Bir diğeri tükürüğü kan damarınıza pompalamak için kullanılır. Tükürük antikoagülan görevi görerek kanın pıhtılaşmasını önler ve böylece kanın aksamadan akmasını kolaylaştırır.

Ancak insanların sivrisinek tükürüğündeki bazı proteinlere karşı alerjisi vardır. Bu, tükürüğün kendi başına zararsız olmasına rağmen bağışıklık sistemimizin ona aşırı duyarlı olduğu anlamına gelir. Vücut tükürüğe, beyaz kan hücrelerinin, kan plazma proteinlerinin ve diğer bağışıklık sistemi araçlarının yaralanma bölgesine ulaşmasını kolaylaştırmak için kan damarlarını genişleten biyolojik bir madde olan histamin salgılayarak tepki verir. Ancak bu süreçte histamin, enflamasyon ve kaşıntıya neden olur.[2]

Kaynaklar

 1. Johnna Rizzo. Bodily Functions Explained: Itch And Scratch. Alındığı Tarih: 1 Eylül 2023. Alındığı Yer: Pfizer | Arşiv Bağlantısı
 2. A. Zeidan. Why Do Mosquito Bites Itch?. Alındığı Tarih: 1 Eylül 2023. Alındığı Yer: Encyclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close