Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Sivilce denen süreç başka canlılarda da var mı?

İyi akşamlar :) Bende şunu merak ediyorum... Sivilce denen süreç başka canlılarda da var mı, varsa onlarda ve bizde nasıl evrimleşti neden evrimleşti, evrimsel süreçteki avantajı neydi ki sivilce doğal seçilimde pastadaki payını hiç kaybetmiyor :)
285 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Doğaç Çağdaş Çelebi
Bilgi sahibiyim

Sivilce, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve "sebum" adı verilen yağın birikmesi sonucu oluşur. Sivilcelerin ana nedeni, yağ bezlerinin tıkanmasıdır. Bununla birlikte, sivilceye benzer cilt rahatsızlıkları diğer canlılarda da görülebilir.

Örneğin, bazı memelilerde ve kuşlarda sivilceye benzeyen kistler oluşabilir. Bu kistler, yağ bezlerinin tıkanması veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilir. Ayrıca bazı türlerde ,özellikle balıklarda, ciltte benzer lezyonlar ve kistler görülebilir.

Yani evet diğer canlılarda da sivilce benzeri cilt rahatsızlıkları görülebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Peki sivilceler evrimsel süreçte neden kaybolmadı?

Çünkü, neden kaybolsun?

Aslında sivilceye neden olan "sebum" cildin nemini koruyan bir maddedir ve aşırı üretilmesi durumunda canlının yaşadığı ortamın etkileri, hormonal değişiklikler veya genetik faktörler gibi birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bu nedenlerle, sivilcelerin evrimsel süreçte korunması ve azaltılmaması mümkündür.

Ayrıca, sivilce doğrudan hayatta kalmayı veya üreme başarısını etkilemez. Dolayısıyla, doğal seçilim sürecinde, sivilceler gibi rahatsızlıkların yokluğu veya varlığı, bir organizmanın hayatta kalma veya üreme başarısını etkilemediğinde bu rahatsızlıkların varlığı korunabilir.

Kaynaklar

 1. Sema Elibüyük Aksaç, Serap Güneş Bilgili, İbrahim Halil Yavuz, Göknur Özaydın Yavuz, et al. Etiopathogenesis Of Acne Vulgaris. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: journalagent doi: 10.5505/vtd.2018.85520. | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close