Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
0

Sinyal bozucular nasıl çalışır?

2,470 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Açar
Fizikçi

Merhabalar Emre,

cep telefonları baz istasyonu aracılığı ile servis ağı ile haberleşir. Baz istasyonları bir şehri küçük bölgelere ya da hücrelere ayırır. Bir kişi cep telefonu ile konuşurken bir yandan araba ile yolculuk ediyorsa sinyal bir baz istasyonunun kapsama alanından diğer baz istasyonunun kine geçiş yapabilir. Jammer, kendi civarında cep telefonu trafiği için geçici bir ölü bölge yaratır. Cep telefonu jammerı her türden cep telefonu sinyalini engelleyebilir. Böylece müze, sinema, tiyatro, ibadethane gibi cep telefonu sesinin uygun olmadığı yerlerde gereksiz çalmasını engelenmiş olur.

Tüm Reklamları Kapat

Jammerlar cep telefonu ile aynı frekansta, iki sinyalin ters düşeceği ve birbirinin etkisini yok edecek kadar güçte sinyal göndererek cep telefonu sinyalini bozar. Cep telefonları düşük seviye bir interferans ile karşılaştıklarında onu aşmak için güç artıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu sebepten jammerlar böyle bir durumda güç artışını algılamalı ve gücünü tekrar ayarlamalıdır. Cep telefonları tam çift yönlü (full duplex) cihazlardır. (biri konuşmak, diğeri ise dinlemek için)

Bazı jammerlar bu frekanslardan sadece birini bloke eder. Bu durumda, cep telefonu kullanacağı frekanslardan sadece birini algılayabileceği için servis ağını algılayamaz. Daha az kompleks cihazlar sadece bir grup frekans sinyalini bloke eder. Daha gelişmiş olanlar ise birden çok ağ tipini bloke edebilir. Sinyal bulmak için diğer ağ tipleri arasında geçiş yapabilen dual mod ya da tri mod telefonların engellemek için bu tip jammerlar gereklidir.Bazı üst teknoloji cihazlar tüm frekansları engellerken bazıları ise belli bir frekans aralığındakileri engeller.

Tüm Reklamları Kapat

Bir cep telefonunun yayınını bozmak için ihtiyacımız olan şey doğru frekanslardan yayın yapan bir cihazdır. Farklı selüler sistemler sinyal farklı şekilde işleseler de tüm cep telefonları sinyal bozucu ile bozulmaya elverişli olan radyo sinyallerini kullanılır. Jammerların menzili gücüne ve bulunduğu çevreye bağlıdır. Duvarlar vb. yapılar jammerın sinyalini engelleyebilir. Düşük güçlü jammerlar 9 metre yarıçap dolaylarında sinyalleri engeller. Yüksek güçlü jammerlar bir futbol sahası kadar alanı kullanıma kapatabilir.

İyi çalışmalar dilerim.

342 görüntülenme

Kaynaklar

 1. İnternet Sitesi. Jammer Nedir, Nasil Çalişir, Nerede Kullanilir?. (12 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 12 Temmuz 2021. Alındığı Yer: jammer.gen.tr | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close