Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Sınırsız enerji mümkün mü?

Mesela, vakumlanmış büyük bir kutunun içine bir çark ve ya bir rüzgar gülü gibi bir şey koysak ve onu döndürsek sürtünme olmadığı için sonsuza kadar döne bilirmi?
354 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
araştırıyorum

Termodinamiğin ikinci yasası sınırsız enerji olasılığını ortadan kaldırır. Enerji aktarıldıkça veya dönüştürüldükçe giderek daha fazlasının israf edildiğini belirtiyor. Enerji değiştikçe, her değişiklikle birlikte sistemdeki entropi artar ve her değişiklikte bize faydalı olacak enerji biraz daha azalır. Bir örnek vermek gerekirse:

Normal bir topaç alıp masanın üzerinde döndürürsek, devrilecek kadar yavaşlaması çok uzun sürmez. Ama sürtünmeyi ortadan kaldıralım. Manyetik bir havaya yükselme işi yapabilir ya da biz öyle düşünüyoruz. Tepeyi ince havada döndürmek, büyük olasılıkla daha uzun süre dönmesine neden olacaktır, ancak sonsuza kadar değil, çünkü sonunda hava direnci onu durduracaktır.

Bir adım daha ileri giderek havayı çıkarabilir, tüm teçhizatı bir vakum odasına yerleştirebiliriz. Bu hemen hemen tüm sürtünmeyi ve tüm hava direncini ortadan kaldırır. Ancak burada bile bir maglev topaç eninde sonunda duracaktır. Bunun nedeni, bu manyetik alanların girdap akımları şeklinde bir tür sürtünme üretmesidir. Topaçları oldukça etkili bir şekilde frenlerler; enerjik dönüşü düşündüğünüzden daha hızlı biter. Yani son adım oyuncağı uzaya götürmek olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Hava direnci yok, yer çekimi yok. Yani bu, topaçın sonsuza kadar döneceği anlamına mı geliyor? Yine hayır. Uzay ne kadar boş olsa da bazı kuvvetleri vardır; orada burada bazı parçacıklar, yıldızlardan gelen radyasyon, bazı gezegenlerin yerçekimi. Sonsuza kadar dönemezdi ama aslında ona çok yaklaşacaktı.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
Azıcık Fizik Bilen Üye

Ebru Tuba Ölçücü'nün açıklamasına ek olarak, gerçekten de bu rüzgar gülünün dışarıdan enerji almadan sonsuza dek dönmesini garantileyecek bir yöntem bulsak, gene de sınırsız enerji elde etmiş olmayız. Sadece enerji kaybetmeyen bir sistem yaratmış oluruz. Eğer o rüzgar gülünden enerji üretmek için faydalanacaksak, kullanacağımız her yöntem topacın dönüşünü yavaşlatacaktır. Yani bu rüzgar gülü enerji üretmek için değil enerji saklamak için kullanılmış olacaktır.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close