Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İslam Çinkaya
Üye
0

Sınırsız enerji büyük kütleleri gezegenlerin küçük uydularına uyguladıkları basınç ısınmalarına sebep oluyor bu sınırsız enerji sayılmaz mı?

Burda solemek istedim şey şu bizim jüpiterin etrafındaki uydularının donması gerekirken jüpiterin uydusuna yaptığı basınç yüzünden uydusunun çekirdeği ve yüzeyinin belli bir derinliğinden sonra ise sıvı su bulunuyor yani güneş in olmadığı biryerne jüpitergibi bir dev gezegenin güneşi olmadan uydusuna uyguladığı basınç ın sıcaklığıyla bir gezegende sonsuzadek yaşana bilirimi?
162 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Öncelikle söz konusu şeyin basınç olmadığını anlamak gerekli. Jüpiter, uydusu Io'ya basınç uygulamıyor ve uygulayamaz. Çünkü basınç için madde gerekir, arada maddesel bir ortam yok. Gerçekleşen olay, Io'nun eliptik yörüngesi nedeniyle Jüpiter'in ona uyguladığı çekimsel farklılık, yani gelgit kuvvetleri. Bu durum Io'nun iç yapısında sürtünmelere ve bu nedenle ısınmasına neden oluyor.

Fakat buradan sınırsız enerji elde etmeniz söz konusu değil. Bu yörüngeler sonsuza dek böyle kalmıyorlar. Nasıl bir bardak sıcak suyun içerisine buz attığınızda, ilk birkaç milisaniyeye bakıp, "hmmm sıcak su içerisine buz atınca demek ki ısı transferi olmuyor, çünkü buz erimedi" demiyorsak, burada da aynı durum söz konusu. Çok büyük ölçeklerde gerçekleşen aksiyonların sonucunu görmek de çok uzun zamanlar alır. Burada Io'ya yapılan transferin, Jüpiter'in dönüşü -açısal momentumu- üzerinde bir bedeli var.

Bu tür yörünge etkileşimleri, aslında stabil durumlar değil. Örneğin Io tek başına çembersel bir yörüngede dolanıyor olsaydı böyle bir şey olmayacaktı. Fakat diğer uyduların da varlığıyla birbirlerine uyguladıkları çekimsel etkileşimler, onların yörüngelerini eliptik yapıyor. Fakat bu eliptiklik de zamanla sabit değil (Güneş sistemindeki gezegenlerin hepsi için de aynı şey geçerli). Dolayısıyla zamanla değişen bir sistem söz konusu. Sonsuza kadar enerji aktarıp ısıtması mümkün değil, sistem bir noktadan sonra dengeye geldiğinde bu durum bitecek. Dengeye gelecek, çünkü aktarılan bu transferin sistem üzerinde bir etkisi var. Yoktan yere enerji gelmiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close