Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Recai Ufocuzade
Recai Ufocuzade
1,978 UP
Üye
3

Sinirli iken öfkeli şarkılar dinlemek mi daha iyi gelir, yoksa huzurlu şarkılar mı? Buna yönelik bilimsel bir çalışma bulunuyor mu?

171 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Emre Yuşan
Emre Yuşan
16K UP
Majör ve Minör Depresif birisiyim.

Majör ve Minör Depresif bozukluğa sahip birisi olarak, hüzünlü veya öfkeli müzikler benim daha iyi hissetmemi sağlıyor. Bazen istesem bile depresifken hareketli veya şen müzikler dinleyemiyorum.

Son araştırmalar, insanların depresif şarkıları bir tür başa çıkma mekanizması olarak kullanıyor olabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, depresyonu olan kişilerin hüzünlü müzik dinledikten sonra kendilerini daha iyi hissedebileceklerini gösterdi. Çoğu yapılan araştırmada depresif bozukluklara sahip insanların hüzünlü müziklerin kendilerini rahatlattıklarını söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Depresyon hakkında yapılan yeni bir araştırma genel kanının aksine, hüzünlü müzik dinlemenin depresyonla mücadele edenlere iyi geldiğini savunuyor.

South Florida Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Sunkyung Yoon öncülüğünde, 76 kadın üniversite öğrencisinin duygularına göre müzik tercihlerini değerlendirecek bir çalışma yürüttü. 38 katılımcı majör depresyon bozukluğuna sahipken, diğer 38 kişilik grup sağlıklı kontrol grubu oldu ve majör depresyon bozukluğuna sahip kişilerin negatif duygularla ilişkilendirilen müzikleri tercih etmeye daha yatkın olduğu ortaya çıktı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konu üzerinde daha önce yapılan çalışmaların aksine araştırmacılar, 76 katılımcının sadece müzik tercihlerini değerlendirmekle kalmadı ve neden bu müziklerini seçtiklerini anlamaya yönelik röportajlar da gerçekleştirdiler. Aldıkları cevaplar, majör depresif bozukluğa sahip çoğu kişinin hüzünlü müzikleri rahatlatıcı ve sakinleştirici bulduklarını ortaya çıkardı.

Araştırma, majör depresif bozukluğa sahip katılımcıların neden hüzünlü müziği sakinleştirici bulduklarına dair kesin bir açıklama getirmese de ortaya çıkan sonuç depresyonla tanışan kişiler için anlaşılabilir nitelikte. Zira araştırmaya katılan kişilerin ifadesine göre üzgünken neşeli ve enerjik şarkılar dinlemek yanlış ve uygunsuz hissettirebilirken, hüzünlü şarkılar dinlemek ise hissedilen duyguları anlamaya ve bu negatif hislerle mücadeleye yardımcı oluyor.

Yoon ve ekibinin yaptığı bu araştırma, depresyon ve hüzünlü müzik arasındaki ilişkiyi anlama adına önemli bir adım. Bu konuya dair yapılan ilk araştırma olmasıyla birlikte depresyon semptomlarıyla mücadelede daha bütüncül bir yaklaşım için önemli bir kademe olarak kabul ediliyor.[1]

Kaynaklar

  1. İ. Erkmen. Hüzünlü Müzikler Depresyonla Mücadeleye Iyi Mi Geliyor? - Bant Mag. (10 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 1 Mart 2023. Alındığı Yer: bant mag | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close