Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Sinirbilim ve insan üzerine çalışmak için ne yapmalı?

Ben üniversiteye hazırlanmaktayım. Psikolojiye, beynin işleyişine ve bunun gibi konulara alakalıyım. Dolayısıyla üniversitede biyoloji ve tıp alanlarından birine yönelmeliyim diye düşündüm. Tıp kazanamama ihtimalim var ve biyolojinin işsizlik getireceği söyleniyor.Kafam baya karışık. Ne yapmalıyım?
1,102 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ilgaz Ay
Ilgaz Ay
11K UP
Ilgaz Ay

Tıptan uzak durun derim. Eğer amacınız sinirbilim alanında çalışmaksa o zaman zaten tıp eğitimine ihtiyacınız yok. Nöroloji diye bir alan var evet ancak o sadece hastaya tedavi uygular. Yani epilepsi hastasını tedavi etmeyi bilir, epilepsi hastalığına nasıl bir tedavi geliştireceğini bilmez. Amacınız yeni bir şeyler keşfetmekse temel bilim, var olan tedavi yöntemlerini hastayla karşı karşıya gelip tedavi uygulayarak yardım etmek istiyorsanız tıp seçin. Ancak şu hataya düşmeyin biyolojide iş imkanı yok diye tıp seçeyim. Yani bir benzetme yapmak istiyorum. Sinirbilim alanında çalışmak istiyorsunuz ya. Tıp okuyup sonrasında nörolog olmak demek, diyetisyen olmak isteyen birinin beslenme ve diyetik okumak yerine tıp okuyup "Obezite Cerrahı" olmasıyla aynı derecede mantıksızdır.

İş mevzusuna gelirsek tıp dahil hangi bölüme giderseniz gidin çevrenizde kendinizi geliştirdiğiniz kadar bir değeriniz vardır. Yani "üniversiteye kapağı atım mı gerisi tamam" kafasında nereye giderseniz gidin kaybedeceksiniz. Size tavsiyem gözünüz kapalı temel bilim (biyoloji-moleküler biyoloji ve genetik) yazın. Bir şey kaybetmazsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

185 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close