Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kaan Araz
Üye
1

Sınıfta kalacağım sanırım, bu durumda ne yapabilirim, nasıl bir yol izlemeliyim?

Öncelikle merhaba 10.sınıf öğrencisiyim 2 sınavların çoğuna giremedim sağ bilekteki aşil tendonum koptuğu için yaklaşık 1 aydır okula gidemiyorum. Elimdeki raporu verdiğim zaman sınıfta kalıyorum müdür yardımcımız silinmez direkt kalırsın dedi hala ayağa kalkamayacak durumdayım sınavlara girin dendi ama kalıcaksam ne anlamı var? Ne yapmalıyım?
922 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Akif
Mehmet Akif
19K UP
Araştırdı ve konu hakkında bilgi sahibi

Merhabalar,

Geçmiş olsun yaşadığınız durum normal şartlarda idarenin anlayışı ile çözülebilecek kadar basit bir durum. Genelde de okullarda idarenin anlayışı sayesinde kısa süreli devamsızlık süreleri ve telafi sınavları bazı durumlarda belge bile gerekmeden çözülmektedir. Normal şartlarda lise için devamsızlık süresi mevzuatın 36. maddesi 5. fıkrası a bendinde yer alan ifadeyle belirtilir: "Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.[1] Başarısız sayılan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak durumunda kalır. Bu süreyi aşmıyorsanız bir problem ile karşılaşmanız mümkün değildir. Ayrıca bendin devamı da şöyledir: "Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu; devamsızlık yapan ve sınıf tekrarı riski bulunan öğrenci velisini devamsızlığın 5 inci gününde okula davet eder, devamsızlık nedenlerini ortadan kaldırıcı çalışmaları iş birliği içinde yapar. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü, haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları için öngörülen süreye bir saat olarak ayrıca eklenerek devamsızlık yapan öğrencilerin sosyal sorumluluk çalışmalarını tamamlamalarını sağlar." Buradan yasal olarak anlayacağımız üzere de ilgili kurumun sizin okula devam edemeyeceğiniz anlaşıldığında sizinle iletişime geçmesi ve bunun sorun olmaması için iş birliğinde olması gerekiyor. Eğer sınıfta kalmak istemediğiniz ve bunun sağlık koşullarından olduğunu ve b bendindeki bu ifadeyi taşıdığınızı düşünüyorsanız: "...üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi, yatarak tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınanlar ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60..." buna göre de hareket etmeniz iyi olabilir. Bunun içinde hastanelerden özel olarak heyet raporu almanız ve durumunuzun resmi olarak bilinmesi gerekmektedir. Bu noktada idare ile birlikte en uygun durumu konuşmanız, devamsızlık süresini halledip sınavlara girmeniz en doğru olandır. Sağlık koşullarından sebep olan devamsızlık sınavlara girmenize engel, sınıfta kalmanıza sebep değildir. İdarenin bunu öyle söylemesi uygun olmamakla sizlerle birlikte sorun çözücü olmaları gerekmektedir. Tüm bu durumları veliniz ile de değerlendirip işleri birlikte yapmanız ve idareyle iletişime geçilmesi gerekmektedir. [2]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Mevzuat Bilgi Sistemi. Mevzuat Bilgi Sistemi. Alındığı Tarih: 10 Ocak 2024. Alındığı Yer: Mevzuat | Arşiv Bağlantısı
 2. Resmi Gazete. Millî Eğitim Bakanliği Ortaöğretim Kurumlari Yönetmeliğinde Değişiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik. Alındığı Tarih: 10 Ocak 2024. Alındığı Yer: Resmi Gazete | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Vedat Koçoğlu
Kendi düşüncem

Bende 9.sınıfta kaldım(piskolojik sorunlardan)ya sınavlara gir ve kal tekrar oku,ya da sağlık sorunlarından açığa yazıl, çünkü hiçbir problemi kabul etmiyorlar ille de kalıcaksın yani o yüzden evde de sınavlara çalışsan kaybedeceğin tek şey sosyallik olur, düzenli bir şekilde çalışırsan açıkta daha hızlı bitirirsin.Umarım faydalı olmuştur

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close