Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sinekler bizi ısırınca neden kaşınırız?

Yani kaşındırmasa hem biz zorluk çekmeyiz hemde ısırdığı zaman kimse onları öldürmez.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sivrisineklerin dişileri ısırır. Isırmalarının nedeni kan emmek ve beslenmektir. Dişi olmalarının nedeni ise yumurtlayacak olmaları ve protein arayışı içinde olmalarından kaynaklanır. Öncelikle iğnelerini deride gezdirirler ve kan damarı ararlar. Bu damarı bulduklarında da kan emerler. Bu tükürüklerde kanı akışkan hale getiren ve daha kolay emmelerini sağlayan maddeler vardır.

Bu antikoagülan madde insan vücuduna yabancıdır. Bu yabancı maddenin deriye girişi sonrası bir inflamatuar reaksiyon başlar. Bu bölgede şişme, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkar. Çocuklarda bu reaksiyon daha fazladır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Uzman tv
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kibrimizi azalttığı ölçüde gücümüzü arttırır.”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder