Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sınavlarımda istediğim başarıyı bir türlü elde edemiyorum nasıl bir çalışma düzeni oturtabilirim?

Üniversitede lisans öğrencisiyim. Benim yaşadığım bir problem eminim bir çok kişi de merak ediyordur. Çalışma düzeni ve yöntemleri üzerine kendi deneyimlerinizden de yola çıkarak “ders çalışma” eylemi üzerine görüşlerinizi almak istiyorum.

1
Zehra Demir 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Bu çoğunlukla psikolojik sebeplerden dolayı problem yaratır. Her insanın ilgili olduğu konular farklıdır eğer ilgili olduğunuz bir konu üstünde çalışıyorsanız en önemlisi hedefin cazibesidir. Bir diğer konuda masada oturma alışkanlığı ve odaklanmadır. Bu alışkanlık bireylerin küçük yaşta edinmesi çok daha kolay bir alışkanlıktır fakat ilerleyen yıllarda edinilmesi de imkansız değildir. Birkaç sınavda başarılı olduktan sonra o hazzı tadacak ve kendinizi çalışmaya teşvik etmeniz daha kolay olacaktır, başarı bir alışkanlıktır.

Çalışma yöntemleri konusunda da yapılan birçok araştırma vardır ama en iyi çalışma yöntemi kişinin kendine göre maksimum verimi aldığı çalışma sistemidir. Bu da kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterecektir. Bu sebepten kendinize en uygun çalışma sistemi ve planını en iyi siz ayarlayabilirsiniz.

Bunun dışında çalışmanızı daha verimli kılabilecek bazı değişkenler vardır fakat hiçbiri olağanüstü önemli değildir. ,

Çalışırken dikkatinizi dağıtmayacak düşük sesli bir müzik beyninizi dinlendirecektir.

Hep aynı ortamda çalışmak daha iyi odaklanmaya yardımcı olur.

Çalışma sürelerini çok uzun tutarak kendinizi sıkmamalısınız fakat verdiğimiz aralar da çok uzun olmamalı.

(Bu cevabın tümü herhangi bir bilimsel kaynak kullanılmadan yazılmıştır. Umarım yardımcı olabilmişimdir)

Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”
Marcello Truzzi
Geri Bildirim Gönder