Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Simülasyon hipotezi tanrı vardır demenin teknolojik versiyonu mudur?

Evreni simüle eden bir üst uygarlık var diyelim, bu yaratıcı kavramının tüm tanım ve özelliklerini belirtiyor. Sizce bu tanrı vardır demenin teknolojik versiyonu mudur?

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Elbette herhangi bir kanıtı bulunmadan inanmak yanlış olsa da üzerine düşünülebilecek bir fikir. Benim düşüncem aslında bu tür bir şeyin olması, bizim onlara tapmamızı gerektirmez veya onları tanrı olarak görmemizi çünkü özünde onların da yaratılmaya ihtiyacı var yani bu onlara başkaldırabilmemize imkan tanır ve muhtemelen onları devirirsek biz de o konuma geliriz ve yaratma rolünü üstlenebiliriz yani bu bir çeşit döngü olabilir ve bir nesil yaratmaktan vazgeçene kadar ya da bir nesil başkaldırmaktan vazgeçene kadar sürebilir. Yani tanrı olarak nitelendirmek fazla abartılı olur, olsa olsa baskın ve gelişmiş uygarlık olur. İşin diğer bir boyutunda tanrı fikri zaten imkanlı bir durum değildir.

Teşekkür (3)
Paylaş
3

Yaratıcı ve tanrı farklı kavramlardır bir yaratıcı olması onu tanrı yerine koymamız gerektiğini göstermez. Biz insanlar nasıl ki bazı şeyler oluşturduğumuzda var ettiğimzde tanrı olmuyorsak üstün bir varlık da bizi yaratmış olsa tanrı olmaz sadece yaratmış olur. Tanrı kavramı dinden dine kişiden kişiye değişse de genel olarak sonsuz bilgi ve güce sahip her şeyin yaratıcısıdır. Simülasyon hipotezindeki yaratıcılar ise yalnızca bizden daha ileri düzeyde zekaya ya da teknolojiye sahip canlılardır

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Öznel bir soru olduğunu düşünüyorum. Kişinin felsefi görüşlerine göre değişebilir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley
Geri Bildirim Gönder