Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yasin Değirmenci
Üye
5

Şiirde ölçü ve uyağa bakış açınız nedir?

Sizce modern şiirde genellikle kullanılmayan ölçü ve kafiye şairin istediğini anlatmasına engel midir?
478 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kutay Akkoyun
Kutay Akkoyun
3,629 UP
Deneyim.

Şiirin tanımıyla konuya başlamak gerekir, bana göre şiiri düz yazıdan ayıran ölçü ve uyaktır, ölçüsüz bir şekilde satır bitirmek bana çok kolaycılık gibi geliyor; bunu örneğin hikayeye uyarladığımız zaman paragraf gözetmektense sık sık bir cümlelik paragraflar yazmak gibi görüyorum, bu nasıl ki absürtse bana da o derece absürt geliyor bir şiirde bir üst satırdan beş fazla kelime içeren bir satır görünce.

Şimdiki (genellemek kesinlikle yanlış ama) sanatçılara göre kendileri de sanatçı fakat 250 yıl önceki ressam ya da ne bileyim heykeltıraş için o sanatçıların "eser"leri de kendi eserlerine göre yavandır ya hani, sanatı topluma indirince kaçınılmaz bir yozlaşmaya maruz kalıyor haliyle, o yüzden daha toplumun seviyesine çekebilmek için ayarlarıyla hatta direkt ilgili sanatın kültürüyle oynamak zorunda kalınıyor. Bu da tamamen öznel bir alan olan sanatın böyle tartışmalara konu olmasını sağlıyor.

Şiir yazabilmenin önceliği nedir? Ortalama üstü bir kelime haznesi ve ifade edilmek istenen ve hatta taşan duygular şart, ne demek istediğimi şu şekilde daha açık ifade etmiş olurum; şair olmayan ama edebi yetisi yüksek bir kişiye 16 satır ve sabit herhangi bir konu verirsek serbest şiirde standart şiire göre daha iyi bir ifade yakalaması muhtemel fakat standart şiir için çok daha fazla emek ve dolayısıyla zaman harcaması gerekir ki bu da ikisini kıyasladığımızda göze de kulağa da beyne de (daha fazla kelime ve cümle içereceğinden daha fazla düşündürmesi açısından) daha "sanatsal" gelmesini sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bana göre dert sanatsa konu burada kapanıyor, ha biri bir şeyler karalıyor bir diğeri bir şeyler okuyor ve bunlar kendi dünyalarında içlerini boşaltmaya çalışıyor deniyorsa amenna ama kalkıp fast food gibi fast art türetip aynı kefeye koymaya çalışmak bana çok ayıp gibi geliyor, bunu size değil de sorunuzdaki "bakış açısı"na hitaben yazıyorum bu arada yanlış anlamayın.

Ve hayır; şairin anlatısına engel olmaz ama şiir sadece anlatı aktarma aracı değildir, edebiyatta bunun yeri şiir değildir ya da daha doğrusu olmamalıdır, bu iş için edebiyatın başka türleri vardır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close