Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
4,324 UP
Üye
2

Sigara; toplum üzerinde barış ortam sağlamada etkili mi, kişiler arası dostluğu mu sağlıyor?

371 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
255K UP
Krononot⁸

Biyokimyasına, etkilerine baktığımızda, biyolojik bir savaşı başlattığı kesin sigaranın. Canlılığa ve biyolojiye daha düşman bir zehir üretilemez herhalde.

Tedavi, cerrahi müdahele gibi uygulamalar, kişinin bu uygulamalar yapılmaması durumunda daha patolojik bir sürece girmesi öngörülerek yapılır. Yani kişi daha kötü bir durumdan kurtarılmak üzere medikal bir müdaheleye tabi tutulur.

İşte sigara bireyi, olası daha iyi durumdan daha patolojik bir noktaya getirdiği için, hiçbir olumlu yan etkisi yararlı ve gerekli görülemez. Hele ki barış ortamı gibi kişinin kendisine yaptığı savaşa zıt bir zorlama çıkarım açısından.... Barış da olası daha kötü durumdan, daha iyi bir kitlesel yapıya geçmeyi öncüller. Bireylerin sigarayla hastalandığı bir ortamda (kişi henüz kendine düşman) barışı dizayn etmekten bahsetmek oldukça yetersiz kalıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Barış gibi pozitif bir değere ulaşmak için, amacına uygun yöntemler üretken ve rasyonel sonuçlar verir. Amaca zıt yöntemlerin uzak yan etkilerini pozitif bir değermiş gibi ele alamayız. Temelde faaliyet bir yıkımdır çünkü.

Sigara, un, şeker, alkol gibi biyolojiyle uyumsuz herşeyden uzak durabilme halinin biyoloji ile sağlayacağı barış ortamı, karar mekanizmalarında oluşacak düzelme, çok daha ileri düzeyde bir barış ortamı sağlayacaktır hem bireyde hem kitlede.

224 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (16 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 16 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close