Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Sigara kullanıcılarında Beta karoten/A vitamini akciğer kanseri riskini yükseltir mi ?
Sigara içenlerde A vitamini takviyesi almak akciğer kanseri riskini arttırdığı söylenilmekte. İnternet üzerinde bir kaç çalışmaya rastladım fakat bunun doğrulu nedir ? Ayrıca sözü geçen, A vitamini takviyesi değil de Doğal besinlerden A vitamini alımı olsa aynı etkiyi mi yaratmakta ? Teşekkürler.
647 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Bayram Çalışkan
Bayram Çalışkan Tıp Öğrencisi

Bu konuda yapılan çalışmalar mevcut. Sigara içen insanlarda yapılan birkaç çalışma var bir de farelerde yapılan bir çalışma var Önce fareden başlayayım.

2015 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışma var bu çalışmada 1 tanesi kontrol grubu olmak üzere 4 farklı deney grubu var ve kalan 3 gruba sigara dumanı veriliyor. Tabii ki her grup farklı dozda sigara dumanı alıyor. Birisi 1 paket , 2, paket ,3 paket gibi. Yapılan analizlerde ise farelerdeki akciğer dokusunda retinoik asit (bir Vitamin A türevi) konsantrasyonu azalıyor ayrıca RARα artışı ve RARβ düşüşü görülüyor. Bunlar retinoik asit reseptörü olarak geçiyor. RARα bir kompleks reseptördür ve retinoik asit bağlanınca gen ekspresyonunu aktive ediyor( histon asetiltransferaz) eksikliğinde ise gen ekspresyonu baskılaması yapıyor ( histon deasetilaz). Bunlara sebep olan şey çoğunlukla sigara dumanındaki benzaprendir. RARβ ise hücre büyümesini kontrol ediyor diyebiliriz yani tümör baskılayıcı bi reseptör. Tüm bu olaylar çoğunlukla günde 2 ve 3 paket sigara dumanına maruz kalan farelerde görülüyor. Ayrıca yine akciğer dokusunda 2 tane proliferasyon belirteci ( cJUN ve PCNA) ve birkaç hücre döngüsü proteinlerini ( G1/D1 ve E) artırıyor.

Tüm bu yukarıda yazdıklarımı özetleyecek olursam günde 2 ve 3 paket sigara dumanına maruz kalan farelerde akciğer dokusunda retinoik asit ( vitamin A türevi) konsantrasyonunun azaldığı ve bu azalışın kanser ile alakalı spesifik protein artışına ve bu artışın akciğer kanseriyle alakası olduğu ilişkilendirildi.

Bu Reklamı Kapat

Daha sonra retinoik asit içeren diyet yaptıklarında sigara dumanına bağlı oluşan akciğer kanserini azaltabileceği gözlemlendi.

Beta-karoten çalışmalarına gelirsek bununla ilgili bir sürü çalışma mevcut bu çalışmalar 1990-2000 yılları arasındalar. 29.000 erkek sigara içen insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, 5 ila 8 yıl boyunca günde 20 mg beta-karoten alan grupta akciğer kanserinde % 18'lik bir artış bulundu. 18.000 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, sigara ve/veya asbest maruziyeti öyküsü olan kişilerde akciğer kanserinde % 28 artış bulundu. Bu insanlar 4 yıl boyunca günde 25.000 ünite retinole (Vitamin A türevi) ek olarak 30 mg beta-karoten aldı. Bununla birlikte, bazıları sigara içen veya daha önce sigara içen 22.000 erkek hekim üzerinde yapılan bir çalışmada akciğer kanserinde herhangi bir artış bulunamadı.Bu insanlar 12 yıl boyunca her gün 50 mg beta-karoten almıştı.

Beta-karoten takviyesinin zararı tek başına ilişkili olmuyor ki çalışmalar da bunu gösteriyor. Vitamin E ve C ' de bu takviyenin zararını etkiliyor.

Bu Reklamı Kapat

Meyve ve sebze alımı düşük olduğunda, BC takviyesinin ölüm üzerinde hiçbir etkisi yoktu , ancak alımları yüksek olduğunda, BC ölüm oranını önemli ölçüde artırdı. Meyve ve sebze alımıyla yapılan bu değişikliğin net bir açıklaması yoktur.

Ağır sigara içen insanlarda plazma beta caroten seviyesi düşüktür. Çünkü sigara beta karoten yıkımını artırır. BC yıkımı sonucu açığa çıkan oxidan ürünler çok zararlıdır ki BC azlığı da yukarıda anlattığım gibi sıkıntılara yol açar. Plazmadaki BC azlığı yüzünden insanlara BC takviyesi veriliyor ki bu fazlalık sigara yüzünden artan yıkım yüzünden zarar yol açıyor bu yüzden riskler artıyor. Ama eğer BC 'nin yanında yıkımını azaltan veya yıkımını sonucu ortaya çıkan oxidan maddelerin zararını engelleyen antioxidan maddelerin alınımı sigaranın bu zararını azaltabiliyor.

629 görüntülenme

Kaynaklar

  1. H. Hamila. The Effect Of Β-Carotene On The Mortality Of Male Smokers Is Modified By Smoking And By Vitamins C And E: Evidence Against A Uniform Effect Of Nutrient. (18 November 2020). Alındığı Tarih: 18 November 2020. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
  2. Alıntı. Beta Carotene (Oral Route) Print. (18 November 2020). Alındığı Tarih: 18 November 2020. Alındığı Yer: Mayoclinic | Arşiv Bağlantısı
  3. Y.Xue, et al. Vitamin A Depletion Induced By Cigarette Smoke Is Associated With An Increase In Lung Cancer-Related Markers In Rats. (18 November 2020). Alındığı Tarih: 18 November 2020. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et