Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sevgi küçümsenecek bir şey mi? Bilimsel karşılığı yok mu?

Eleştirinizde konu oraya geldiğinde daha keskin ve agresiftiniz. Einstein'in kızına yazdığı mektuptaki sevgiyi tarif edişine ne diyorsunuz.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sadece sevgi değil, duyguların tamamı olumlu olumsuz önemli ve değerli. Neden önemsizmiş gibi ele alınabiliyor...

Çünkü biyolojik karşılıkları oldukça anlaşılır ve nedenleri okunabilir düzeyde. Yani güdülerin orta beyin-korteks tarafından yorumlanmış halleri denebilir çok kabaca. Güdü, üre emrini veriyor, orta beyin korteks, bunu içinde bulunduğu şartlara uyumlu hale getirecek şekilde yorumlayarak faaliyete geçiriyor. Sevgi bağı da bu şekilde, kişiyi yaşamda tutmaya yardımcı olan faktörlere duyulan yakınlık olarak görülebilir. Ancak bu biyolojik köken olarak böyle. Yoksa kişinin hissedişi bu kadar otomatize değil. Bize göre önemli ve değerli, ancak ortaya çıkışı kökeni olarak ortada ve anlaşılabliir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. AÇıklama
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır.”
Lawrence Krauss
Geri Bildirim Gönder