Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berke Saka
Üye
1

Sesini duyduğumuz kişinin yaklaşık görüntüsünü tahmin edebilmek, yarasaların sonar sistemine benzer bir yetenek mi?

Sesini duyduğumuz ve daha önce hiç görmediğimiz bir kişinin yaklaşık görüntüsünü, kilo ve boy gibi fiziksel özelliklerinin az çok kafamızda canlanması, yarasaların sonar sistemine benzer bir yetenek mi, yoksa bu birkaç kere denk geldiğim sadece tesadüfi bir şey mi?
208 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhammed Sevgin
Müzisyenim. Bireysel olarak bilim dünyasını takip ediyorum

Yazsalar kör değildir. Karanlıkya yön bulmak için ekolokasyon kullanırlar. Aslında iki faklı ekolokasyon kullanırlar.

Yüksek frekanslı ekolokasyonu bir şeyle arasındaki mesafeyi öğrenmek için kullanırlar. Düşük frekanslı ekolokasyonu işe bir şeyin hareketini veya 3 boyutlu konumu hakkında bilgi edinmek için kullaırlar

Soruda bahsettiğin "Sesini duyduğumuz kişinin görüntüsünü tahmin edebilme." meselesi aslında günlük hayatta o kişiyi ne kadar tanıdığımız bağlı. Bazı kör insanların etrafındaki nesnelerin şeklini tahmin edebilecek kadar ekolokasyon öğrendiklerini söyleyen veriler var. Ama hali hazırda görme duyusu sağlam olan birinin hiç tanımadığı veya bilmediği bir kişi veya nesnenin sesini duyduğunda şeklini tahmin ederken mevcut sese en yakın sese sahip olan bildiği bir kişi veya nesneye yönelik tahminde bulunur

Tüm Reklamları Kapat

Bulabildiğim iki kaynağı da bırakıyorum.

[1][2]

Kaynaklar

 1. B. Kara. Yarasa Yönünü Nasıl Buluyor? Ekolokasyon Özelliği - Ungo. (13 Şubat 2019). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: UNGO | Arşiv Bağlantısı
 2. askabiologist. How Do We See Light? | Ask A Biologist. Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Ask A Biologist | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close