Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Sesi tek yönde iletmek mümkün olabilir mi?

Mesela bir ambulans sireni her yöne yayılıyor 2 sokak ötedeki kişi bile arkasındaymış gibi şerit değiştiriyor bu da kazalara yol açabilir. Ama sadece önündeki araçlara ses iletse
146 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Duru
Kablosuz Haberlesme uzerine doktora yapıyorum.

Merhabalar, ben haberleşme alanında bir arastirmaciyim ve araştırma alanlarımdan birisi de beamforming denilen ve sinyali belirli yönlere odaklamaya yarayan bir algoritma uzerine de calisiyorum. Belirttiğiniz olay elbette mümkün ve de bunun yapılması icin ses kaynaginin belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunu saglamanin bir yolu horn antenna [1] denilen ve sinyali bir noktaya toplayan bir anten çeşididir. Bunu kulak kepçemizin sesleri toplamasına benzetebilirsiniz ancak belirli bir yone odaklanmış halidir. Benzer bir olay da titreşim bazlı bizim kulagimizin da aldigi sesler icin de yapması mümkün olabilir.

Ikincil bir yapım sekli ve benim de uzerine odaklandigim sekil ise beamforming dediğimiz, sinyalin (bir sinus dalgasi hayal edin) tepe kisimlarini belirli bir yonde üst üste denk getirecek sekilde odaklayabiliriz. Bunu saglamak icin birden fazla ses kaynağı gerekecektir ve de bu kaynakların birbirlerine gore konumlandirilmalari da onemlidir. Yapılan olay kısaca şöyledir: Her bir kaynak diğer ses (beamforming icin bu anten oluyor) kaynaklarına gore olan konumunu hesaba katarak yayinladigi dalgaya bir faz eklemesi yapar. Bunu bir sinus dalgasi icin sunusu zaman çizelgesinde ileri veya geri kaydirdigimizi düşünebilirsiniz. Belirli açılar icin sinus tepelerini üst üste indirdiğimiz koşulda sinyal bir yone doğru odaklanacaktır ve diğer yönlerde ise gucu düşmeye başlayacaktır. İstenmeyen kisimlari tamamen sıfıra indirgemek imkansız olsa da yeterince düşürülebilir. Bir ses dalgası icin ise bu sistemin kullanilisi sikintili olabilir, çünkü sesin dalga boyunun çok yüksek olmasından dolayı yan yana konulan ses sistemleri sanki tek bir kaynak gibi davranabilirler. [2]

Gelelim sizin kullanım alanınıza. Bir ambulansın her yone yayin yapması gayet normaldir ve de cevredeki tum araçların yol vermeye hazır konumda bulunmasi gerekmektedir. Boylesine acil durumlarda yayınlamanın her yone yapılması daha onemlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. matan. Horn Antenna | How It Works, Application & Advantages. (26 Ekim 2023). Alındığı Tarih: 8 Mart 2024. Alındığı Yer: Electricity - Magnetism | Arşiv Bağlantısı
 2. P. Bevelacqua. Antenna Arrays. Alındığı Tarih: 8 Mart 2024. Alındığı Yer: Antenna Theory | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close