Puan Ver
5
Puan Ver

Ses kütleçekiminden etkilenir mi?

Eğer öyle ise; karadeliğin olay ufkunda ileriye doğru bir ses dalgası göndersek, bu ses dalgası yörüngeye takılarak karadeliği turlar mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evet etkilenir.

Ses, bir ortam, sıvı, katı veya gaz halinde yayılan bir basınç dalgasıdır. Yerçekimi, atmosferin hem sıcaklığını hem de yoğunluğunu ve dolayısıyla içinden yayılan ses dalgalarının özelliklerini etkiler. Yani, ortamı etkileyen her şey, ses dalgasını da etkiler. Bu yüzden ses, yüksek irtifada, deniz seviyesinde olduğundan daha yavaş hareket eder.

Kısacası yer çekimi, ses üzerinde derin bir etkiye sahiptir, çünkü sesin içinden geçtiği ortamı biçimlendirir.

Diğer soruna gelirsek, uzay boşluğu vakum etkisine sahip olduğundan, ses dalgaları uzayda ilerlemez. Ortamda sesi iletebilecek yeteri kadar molekül veya parçacık bulunmaz. Varsayımsal olarak soruna cevap istersen, evet eğer uzay boşlunda ses dalgaları da hareket edebilseydi, foton gibi ses dalgaları da karadeliğin olay ufkunda, karadelik tarafından yutulana kadar dönüp duracaktı.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük botanikçi Bichat'nın da dediği gibi, eğer ki herkes birebir aynı kalıptan çıkmış olsaydı, 'güzellik' diye bir şey var olmazdı. Eğer bütün kadınlarımız Venus de' Medici kadar güzel olsaydı, belki bir süre etkilenirdik; ancak kısa bir süre sonra gözlerimiz çeşit arardı. Ve çeşitliliği bulduğumuz anda, belirli özelliklerin, o anda var olan standartların ötesinde, birazcık daha abartılmasını görmek isterdik.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder