Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ses hızını geçen bir taşıtta konuşursak yanımızda bulunan insan bizi duyar mı?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Örnek olarak Concorde isimli ses hızından hızlı yolcu taşıyan bir uçakta yanınızdaki yolcu ile konuşursanız, sizi rahatça duyacaktır. Bunun sebebi, uçak ses hızından hızlı gitse dahi uçağın içindeki hava uçak ivmeli gitmedikçe oturan yolcuları referans alırsak duruyor durumdadır. Böyle bir sistemin normal bir konuşmadan farkı olmaz.

Eğer üstü açık bir uçakta ve atmosfer içinde aracın haraket doğrultusunda karşı karşıya oturan iki kişi konuşursa aracın arka tarafında oturan, öndeki yolcuyu duyar lakin öndeki yolcu arkadaki yolcuyu duyamaz. Daha iyi anlamak için ilk kaynakta biraz altta verilen ilk fotoğrafa bakabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Phys Link

Tabii ki duyar. Ses hızında giden bir uçakta olduğunuzu düşünün. Kabin içindeki her şey sizinle aynı hızdadır. Dolayısıyla yere göre ses hızında gitmemize rağmen kabindekilere göre hareket etmiyor gibi görünürüz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir hükümet, içindekiler ne kadar iyiyse o kadar iyidir.”
Drew Pearson
Geri Bildirim Gönder