Puan Ver
6
Puan Ver

Şempanzelerde inanç, inanma duygusu bulunur mu?

En yakın akrabalarımız olan şempanzelerde inanma gibi bir duygu bulunur mu? Yoksa sadece insana özel bir durum mu?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

https://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/evrim-karsitlarini-sarsacak-gozlem-sempanzelerde-tanri-inancina-rastlandi-1121770/ 

Bu habere göz atabilirsiniz GİNE CUMHURİYETİ 'nde şempanzelerin inanç tapınma ritüelini yaptıkları ile ilgili görseller ve videolar mevcut 
Favorilerime Ekle
3

Hayvanlar Alemi kendi aralarında belli ritüellere sahip olabilirler. Fakat bunları inanç çatısı altında toplamak pek doğru değil. Çünkü atalarımız ve günümüzdeki kabileler de buna benzer ritüellere sahiptirler. Mesela erkekliğe ilk adım, kabileye kabul yada evlenmeye kabul edilmesi gibi ritüller Eski Türklerde olduğu gibi pek çok canlıda da olabilir. Eski türkler de isim alabilmek için önemli bir olayı gerçekleştirmesi gerekirdi. Erkeklerin evlenebilmesi için eşlerinden güçlü olmalılardı, bunun için güreşirlerdi. Onların da dini inançları vardı fakat bu ritüelleri dini inanç gereği değil bir gelenek olduğu için yaparlardı.Bundan dolayı hayvanlar aleminde bizim gibi bir dini inanış olduğunu sanmıyorum. Fakat bu gene de benim düşüncem olduğunu da belirtmek isterim.

Favorilerime Ekle
2

inanc; sonradan oglenilen, kuturden kulture fark eden ve gecerliligi olmayan,insanlarin kendini guvende hissetmek icin olusturulmus, tamamen psikolojik  bir fikirden ibarettir. Maymunlarin boyle bir fikri bulmalari icin daha cok erken:)) 

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi yanlışlayan tek şey bilimdir ve o da bunu sıklıkla yapar.”
Matt Dillahunty
Geri Bildirim Gönder