Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Semenderler sürüngen sınıfında değil mi? Değilse neden?

541 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmetcan Yaman
Araştırmacı

Semenderler genellikle kertenkelelerle karıştırılır, ancak bu iki grup birbirinden çok farklıdır. Her ikisi de benzer vücut şekillerine sahip olsalar da kertenkeleler sürüngen (kaplumbağalar, yılanlar, timsahlar, dinozorlar ve evet, kuşlarla birlikte), semenderler ise amfibidir (kurbağalar ve caecilians adı verilen garip ve nadir görülen bir grupla birlikte). Bu da kertenkelelerin kuru pullu bir deriye, semenderlerin ise nemli ve gözenekli bir deriye sahip olduğu anlamına gelir. Kertenkelelerin hepsi tıpkı insanlar gibi akciğerlerle nefes almak zorundadır. Semenderler ise derileri, solungaçları, akciğerleri ya da bazı durumlarda derileri ve akciğerleri aracılığıyla nefes alabilir! Kertenkeleler ve semenderler arasındaki bir diğer önemli fark da üremeleridir. Kertenkelelerin derimsi, kısmen kireçlenmiş (kabuklu) yumurtaları genellikle kuma veya toprağa gömülüdür, ancak birkaç tür doğumdan önce hala annenin içindeyken yumurtadan çıkar. Semenderler, amfibiler olarak, yumurtalarını çoğunlukla larvaların yumurtadan çıktığı suya bırakır ve bir süre sonra genellikle metamorfoz geçirerek karaya geri döner. Kertenkeleler karada hemen hemen her yerde bulunabilirken semenderler kurumayacakları yerlerde kalmalıdır: kütüklerin veya yaprakların altında, yeraltında veya doğrudan suyun içinde. Indiana'da yaklaşık altı kertenkele türü ve 23 semender türü bulunmaktadır.[1]

Kaynaklar

 1. Purdue Extension Forestry & Natural Resources. It Is A Salamander. No, It Is A Lizard. Are They Different? | Purdue Extension Forestry & Natural Resources. (1 Mayıs 2014). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2024. Alındığı Yer: Purdue Extension Forestry & Natural Resources | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf Cengiz
Yusuf Cengiz
25K UP
Öğrenci

Evet semender sürüngendir.

_

Sürüngenin Özellikleri Nelerdir?

Tüm Reklamları Kapat

=>Solunum şekli olarak akciğerden yaparlar.

=>Çoğalmayı yumurta ile çoğalarak yaparlar.

=>Soğuk kanlı hayvanlardır.

=>Sürünerek hareket ederler.

=>Omurgalıdırlar.[1][1]

Kaynaklar

 1. Eodev, et al. Eodev.com. Alındığı Tarih: 3 Şubat 2023. Alındığı Yer: eödev | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close