Puan Ver
0
Puan Ver

Sdd ve hdd bellek boyutları neye bağlıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

HDD teknolojisinden kastınız içinde dönen manyetik diskler olan kalıcı bellekler ise; okuyucu/yazıcı kafanın elektrik düzeyi ile veri yazılabilen metal yüzey bulunur. SSD teknolojisi, telefonlarda sıkça kullandığımız microSD kart denilen elektronik devrelerdeki hücrelere veri okuma/yazma işlemlerini sağlayan kalıcı belleklerdir. Bu nedenle HDD tarafında, disk yüzeyinin yoğunluğu ve disk sayısı arttıkça dosya alanı ve fiziksel boyut artar. SSD tarafında ise elektronik devrelere artık kuantum fiziği ile veri depolamak mümkün olduğu düşünülürse, bir atom düzeyinde bile büyük veri saklanabilir. Bu nedenle SSD diskler dosya alanı ve fiziksel kapladığı alan olarak çok küçüktür. SSD bellekler, HDD metal disklerinden daha az yer kaplar ve disk dönüşü hızına göre elektronik yazım hızı daha yüksektir.

İyi bilişimler.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. SSD vs HDD
  2. Hard Disk Drive (HDD) vs Solid State Drive (SSD): What’s the Diff? Ayrıntılı karşılaştırma tablosu var
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ölüm bir mühendislik problemidir.”
Bart Kosko
Geri Bildirim Gönder