Puan Ver
0
Puan Ver

Schwann hücrelerinin kapasitesini nasıl arttırabiliriz?

Myelin kılıfı arttırarak sinirsel iletimi istediğimiz kadar hızlandırırız ve herşeyi daha hızlı algılar ve yaşarız. Zaman kavramı tamamen değişir.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Yağ, nöronlar için inanılmaz önemlidir elektrik -iyon- akışı için.

Bu nedenle yağdan fakir diyetlerin -90larda yağsız yeme ile zayıflanılacağının zannedilmesi gibi- doğrudan mental-kognitif fonksiyonlarda sorun çıkarması, depresyonu tetiklemesi üzerine low fat tarzının yanlış olduğu anlaşıldı. Yağ dan uzak kalmak, nöronal aktiviteyi düşürür, hatta bir çok hormonun hammaddesi olan triptofan ın azalması da depresyona neden olur.

Ancak daha fazla yağın alımı ile miyelin in aktivitesi daha çok artmaz. Çünkü bunun yapım ve gereklilik miktarları bellidir. Bir çok otörün zeytinyağını doğrudan içmesi ve bunu önermesinin bir nedeni de aslında bu nöronal etkileşim için önemidir. Düzenli olarak sağlıklı yağ tüketen birinin, buna dikkat etmeyene göre mental kapasitesi yüksek olacaktır. Kişi buna dikkat ettiği ve etmediği dönemlerde bile farkı anlar eğer dikkatli ise.

Mental kapasiteyi daha çok yağ alarak değil de, elektrik akışında rol oynayan iyon ları baz alarak onların eksik olmamasına çalışmak daha etkili olabilir. Kalsiyum, sodyum, potasyum gibi iyon taşıyıcılardan uzak kalmamak gibi.

Eğer mental kapasitemizi düşünme üzerine yoğunlaştırarak artırmış olsaydık, birim zamanda daha çok bilgi işlemeye başlamış olsaydık, insanlarla olan etkileşimimizde, onların uyarana cevap verme süreleri bize göre uzayacağı için, bizim bekleme süreleremiz artacaktı. Ancak bu durumda bizim zaman algımız değişmezdi. Zaman, düşüncenin hızlı ya da yavaş olmasından farklı bir algı.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. https://pdfs.semanticscholar.org/02e1/6a6ab430958868b497feaa07bfcb850cb10b.pdf https://pdfs.semanticscholar.org/02e1/6a6ab430958868b497feaa07bfcb850cb10b.pdf
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilge insan, geçmişin torunu olsa da geleceğin ebeveyni olduğunu unutmamalıdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder