Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sayı sayabilmeye nasıl başladık?

Yazılı tarih öncesi ile ilgili sorum. İlk insanlar nasıl saymışlar? Bu konuyla ilgili kitap önerebilirsiniz çok sevinirim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Çakıl taşları kullanılmış. Örneğin hayvanlarını saymak istiyorlarsa; sabah ağıldan çıkan her hayvan için kenara bir taş atıp, akşam dönüşte ağıla giren her hayvan için o öbekten bir taş çıkarırlarmış. Bu durumda öbekte taş kalmışsa hayvanların eksik döndüğünü anlarlarmış. Calculus kelimesi de Latince "çakıl taşı" anlamına gelir.

İnsanlar, saymaları gereken sayılar yükseldikçe yeni yöntemler bulmuşlar. Bu konuda Georges Ifrah tarafından yazılan "Rakamların Evrensel Tarihi" kitabını öneririm. TÜBİTAK Yayınlarından uygun fiyata edinebilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bütün zevklerimiz, mutluluğumuz, kahkahalarımız ve jestlerimiz ve acılarımız, kederlerimiz, ümitsizliklerimiz ve gözyaşlarımız beyinden ve yalnızca beyinden kaynaklanır.”
Hipokrat
Geri Bildirim Gönder